سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۱۴م حمل ۱۳۹۹
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 2 April , 2020

ایران: آمریکا دسترسی ایران به نظام مالی بین‌المللی را تسهیل کند

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 43999

۲۹ حمل , ۱۳۹۵

Iran calls for US to ease banking restrictions


تهران (اسوشتیدپرس): ایران می‌گوید بر ایالات متحده فشار وارد خواهد کرد تا به‌عنوان بخشی از توافق جامع هسته‌ای سال گذشته، دسترسی این‌ کشور به بانک‌های غیرامریکایی را آسان کند. محمدجواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران گفته است که بر‌اساس توافق «دیگر طرف‌ها، مشخصاً ایالات متحده مستلزم اجرای تعهدات‌شان برای برداشتن موانع بر سر راه همکاری در زمینۀ بانکداری‌اند.» او این اظهارات را در جریان نشست خبری مشترک با فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا در تهران بیان داشت. ایران می‌گوید امریکا و اتحادیۀ اروپا به‌رغم توافق نظام مالی بین‌المللی این‌ کشور را هم‌چنان مسدود نگه داشته‌اند.

**

اپوزیسیون سوریه طرح ماندن اسد را رد کردند

ژنو (فرانس‌پرس): اپوزیسیون سوریه طرح ماندن بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه در قدرت را رد کرده‌‌ که از سوی سازمان ملل پیشنهاد شده بود. یک‌ منبع مخالفان دولت اسد گفته است که این طرح از سوی استیفن دی‌مستورا، فرستادۀ ویژه سازمان ملل و تسهیل‌کنندۀ گفت‌وگوهای صلح سوریه در ژنو مطرح شده که بر‌اساس آن بشار اسد با داشتن سه‌ معاون برگزیدۀ مخالفان به‌عنوان رییس‌جمهور سوریه به کارش ادامه خواهد داد.

Syria opposition rejects UN proposal for Assad to stayآقای دی‌مستورا به کمیتۀ عالی مذاکره‌کنندگان، نهاد اصلی مخالفان سوریه در جریان نشستی در اواخر جمعه طرح ماندن اسد در قدرت در جریان دورۀ انتقالی را بیان کرده بود. این منبع گفته است: «او پیشنهاد کرد که رییس‌جمهور بشار اسد سه معاون رییس‌جمهوری را منصوب خواهد کرد که ما گزینش کنیم و این‌که او امتیازات نظامی و سیاسی‌اش را به آنان انتقال خواهد داد. اساساً اسد باید در موقعیت تشریفاتی باقی بماند … اما ما قاطعانه این طرح را رد کردیم.»

**

بغداد (اسوشتیدپرس): قانون‌گذاران عراقی روز شنبه رأی‌گیری برای برکناری سلیم الجبوری، رییس پارلمان این ‌کشور را به تعویق انداختند. این اقدام در پی دومین شکست قانون‌گذاران در رسیدن به حد نصاب لازم در هفتۀ گذشته صورت گرفت. هدف از طرح برکناری رییس پارلمان عراق، بخشی از تلاش‌ها برای برکناری مقام‌های بلندپایه‌ای است که نمایندگان پارلمان آن‌ها را متهم می‌کنند که در مبارزه با فساد ناکام مانده و سؤمدیریت دارند. عماد الخفاجی، سخنگوی پارلمان عراق گفته است که جلسۀ رسمی که برای شنبه برنامه‌ریزی شده بود، به «دلایل امنیتی» به تعویق افتاده است. نمایندگان معترض در پارلمان جمع شده بودند، ولی پس از آن پراکنده شدند که روشن شد تعداد آن‌ها برای برکناری رییس پارلمان کافی نیست.

**

طرابلس (رویترز): وزیران خارجۀ آلمان و فرانسه برای حمایت از دولت وحدت ملی به رهبری فیاض سراج به طرابلس پایتخت لیبی سفر کرده‌اند. انجام گفت‌وگوها با حضور دیپلمات‌های بلندپایۀ اروپایی از پیش اعلام نشده بود که هدف آن باثبات‌کردن این دولت منطقۀ آفریقای شمالی در پی ناآرامی‌ها پس از سرنگونی حکومت معمر قذافی دیکتاتوری پیشین لیبی است. سفر ژان مارک ارو‌ و فرانک والتر اشتاین‌مایر بخشی از تلاش‌های اتحادیۀ اروپا برای ایجاد نظم و قانون در لیبی ‌در آستانۀ از‌سرگیری موج جدید مهاجرت است؛ موجی‌ که لیبی به دلیل آشفتگی سیاسی و ناآرامی‌ها به سکویی برای قاچاق‌چیان انسان تبدیل شده است. حکومت‌های غربی هم‌چنین دربارۀ حضور فزایندۀ شبه‌نظامیان داعش در لیبی نیز نگرانی دارند. شماری از گروه‌های مؤتلف داعش کنترل شهر سرت لیبی را به دست گرفته‌‌ و تأسیسات نفتی این ‌کشور را نیز تهدید می‌کنند.

**

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: