سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۳۱م سنبله ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 22 September , 2019

چه کسی خیبر را کشت؟

نویسنده : بصیراحمد حسین‌زاده - کد خبر : 43954

۲۸ حمل , ۱۳۹۵

بصیر احمد زاده


«رفیق عزیز ما میر‌اکبر خیبر، به تاریخ ۲۸ حمل ۱۳۵۷ در اثر توطئه خائنانه‌ای که از طرف عاملین ارتجاع داخلی و محافل امپریالستی چیده شده بود، به شهادت رسید. خون پاک رفیق شهید ما به دست آدم‌کشان وحشی، به زمین ریخت؛ ولی این خون به هدر نمی‌رود. رفیق شهید میر‌اکبر خیبر که سیراب از سر‌چشمه اعتقاد و ایمان نسبت به ایدئولوژی دوران‌ساز طبق کارگر، نسبت به مردم وطن خویش و نسبت به نظام عادلانه سوسیالیزم بود، جان عزیز و گرامی خویشتن را در این راه از دست داد…»

امسال ۳۸ سال می‌شود که از انتشار بیانیه «حزب دموکراتیک خلق افغانستان» که نور‌محمد تره‌کی آن را در روز خاک‌سپاری میراکبر خیبر در کابل قرائت کرد، می‌گذرد.

۳۸ سال پیش در ۲۸ حمل سال ۱۳۵۷ خورشیدی، میر‌اکبر خیبر در جاده میان وزیر‌اکبر خان و مکروریان در مقابل چاپخانه دولتی شهر کابل توسط افراد ناشناس هدف گلوله قرار گرفت و در دم جان سپرد.

اما جنرال قادر در کتاب خاطرات خود که به تازگی منتشر شده است، هیچ اشاره‌ای به قتل خیبر توسط اعضای حزب اسلامی نکرده ‌و حتا در مورد این‌که خیبر با هدایت رسولی به قتل رسیده باشد با شک و تردید سخن گفته است: «به ما ابلاغ شد که در صورت ضربه و فشار داوود‌خان بر رهبری حزب هر‌اقدام نظامی‌ها مورد تأیید بیروی سیاسی است و این زمانی بود که «خیبر» کشته شد. روز پنج‌شنبه بود. من به قوای هوایی رفته بودم. ساعت یک یا دوی ظهر بود. ‌قاسم‌ مدیر استخبارات قوای هوایی، سراسیمه خود را به اتاقم انداخت. گفت: «من از مکروریان آمدم، از مطبعه گذشتم، لب سرک پیش جویچه، کسی مرمی خورده و بر زمین افتاده است.»

قتل بزرگ‌ترین نظریه‌پرداز حزب دموکراتیک خلق افغانستان (جناح پرچم) یکی از معماهای سیاسی تاریخ معاصر افغانستان است که تا‌کنون که حدود ۴ دهه از آن واقعه می‌گذرد، هم‌چنان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است.

قتل خیبر برای حزب دموکراتیک خلق دست‌آویز بزرگی شد و همان‌گونه که تره‌کی در بیانه حزبش اعلام کرده بود، خونش به هدر نرفت و این قتل زمینه پیروزی حزب دموکراتیک خلق در افغانستان را به سر‌انجام رساند، هر‌چند که شاید خون خیبر توسط هم‌حزبی‌های خودش بر زمین ریخته شده باشد.

در تاریخ خون‌بار افغانستان، تیر‌خورده و بر دار رفته، کم نبوده است، اما مرگ میر‌اکبر خیبر را، حزب دموکراتیک خلق ‌چنان «پیراهن عثمان» کرد که توانست قدرت سیاسی در این کشور را در دست بگیرد.

تا هنوز مشخص نیست که چه کسی خیبر را کشت. عوامل حکومت؟ ببرک کارمل؟ حفیظ‌الله امین؟ یا جناح اسلام‌گرا به رهبری گلبدین حکمتیار؟

Mir Akbar Khaibar (2)

به گواهی آنچه که تاریخ شفاهی و مکتوب تا به امروز در اختیار ما قرار داده است، مرگ او هم‌چنان در هاله‌ای از ابهام است، هر‌چند که طبق شواهد تاریخی و سیاسی مرگ او توسط اعضای حزب خودش متحمل‌تر به نظر می‌رسد.

این‌که دولت داوود‌خان خیبر را به قتل رسانده باشد، نه‌تنها هیچ سند و مدرک معتبری در این زمینه وجود ندارد، بلکه طبق شرایط سیاسی آن زمان این ترور هیچ سودی برای داوود‌خان نداشت، بلکه ضربه بزرگی بر دولت او بود، چنان‌چه این‌گونه نیز شد و کشته‌شدن خیبر به عمر حکومت داوود‌خان در افغانستان پایان داد. از طرفی بعد از این‌که کودتای ۲۶ سرطان سال ۱۳۵۲ خورشیدی توسط داوود‌خان به پیروزی رسید، شخص میراکبر خیبر یکی از پشتیبانان داوود‌خان محسوب می‌شد و با توجه به اختلافات دو جناح حزب دموکراتیک خلق، داوود‌خان به خیبر نزدیک شده بود و حتا در اواخر عمر حکومت داوود که رابطه وی با شوروی به سردی گراییده بود، خیبر خواستار انحلال جناح پرچم و حمایت قاطع از داوود بود.

آنچه مسلم است و اکثر هم‌حزبی‌های خیبر نیز گفته‌اند، وی مخالف حرکت نظامی ‌علیه داوود‌خان بود. آن‌گونه که «جنرال قادر» نیز در خاطرات خود گفته است: «خیبر مخالف خشونت چپی‌ها بود. بین او و کارمل هم در حزب، رقابت و اختلاف نظر وجود داشت. خیبر مخالف رسیدن به قدرت از راه نظامی بود. خیبر بر این باور بود که چون در اساسنامه حزب، موضوع تشکیل یک قدرت پارلمانی ذکر شده است، باید بر رسیدن به قدرت از راه مبارزه پارلمانی تأکید کرد…» همۀ این شواهد نشان می‌دهند که دلیلی نداشته است که داوود‌خان بخواهد خیبر را به قتل برساند.

جناح خلق و پرچم اگر‌چه در روز خاک‌سپاری خیبر یک‌صدا دولت داوود‌خان و «عوامل ارتجاعی» را مسئول مرگ خیبر معرفی کردند و بیشترین بهره‌برداری سیاسی را ‌علیه دولت انجام دادند، ولی بعد‌ها آناهیتا راتب‌زاد و برخی دیگر از اعضای برجسته حزب دموکراتیک خلق، حفیظ‌الله امین و حتا ببرک کارمل را عامل ‌«به‌شهادت‌رساندن رفیق شهید میر‌اکبر خیبر» اعلام کردند.

هر‌چند که برهان‌الدین ربانی، قتل خیبر توسط گروه حکمتیار را بی‌اساس خوانده و آن را کار «کی.‌جی.‌بی‌» و عمال افغانستانی آن دانسته است، اما «ابوذر پیرزاده غزنوی» در کتاب «تاریخ سیاسی معاصر افغانستان» بر این باور است که خیبر توسط مبارزان نهضت اسلامی به قتل رسیده است؛ چرا که «با توجه به شواهد موجود آنچه به نظر نگارنده که کم‌‌وبیش آن زمان در جریان مبارزات نهضت اسلامی قرار داشتم، واقعیت این است که خیبر به وسیله مبارزان جناح قدرتمند نهضت اسلامی؛ یعنی حزب اسلامی افغانستان، به هلاکت رسیده و در واقع اعدام انقلابی شده است.»

اگر‌چه تا‌کنون بسیاری از هم‌فکران و هم‌حزبی‌های خیبر یا کشته شده یا مرده‌اند و آن‌هایی هم که زنده مانده‌اند تا‌کنون کمتر درباره حوادث آن دوران سخن مستندی گفته یا نوشته‌اند، ولی از همان اندک آثار باقی‌مانده به خوبی می‌توان پی برد که خیبر در ماه‌های آخر عمر خود نه‌تنها با جناح خلق، بلکه حتا با خود پرچمی‌ها هم اختلافات عمیقی پیدا کرده بود.

«ثریا بها»، از اعضای سابق جناح پرچم و از نزدیکان میراکبر خیبر از آخرین ملاقات خود با میر‌اکبر خیبر که چند روز قبل از قتل او صورت گرفته، چنین یاد کرده است: «پس از پنج دقیقه به خانه استاد رسیدم. در یک نگاه استاد به نظرم تکیده آمد. پرسیدم: «استاد چرا شما تنها نشسته‌اید؟» گفت: «من از ته دل این تنهایی اجباری را تقدیس می‌کنم، تا در جمع دیوانگان قدرت، هستی مردم را معامله کنم.» پرسیدم: «چه شده است؟ مگر شما هم حزب را ترک گفته‌اید؟» گفت: «در حقیقت من هم چون تو قربانی یک بازی سیاسی شده‌ام… امروز کارمل و شرکا تمام دستاورد‌های مبارزاتی ما را با خودخواهی‌ها و جاه‌طلبی‌ها در جیب خود زده‌اند.»

Mir Akbar Khaibar (3)

آن‌گونه که ثریا بها از قول خیبر نوشته است، میر‌اکبر خیبر به‌شدت مخالف وحدت جناح پرچم و خلق بود: «برای رفقای رهبری گفتم، ما بیشتر از یک دهه حفیظ‌الله امین و نور‌محمد تره‌کی را سی.‌ای.‌ای گفته کوبیدیم و آن‌ها ما را اشراف‌زاده و جنرال‌زاده گفته کوبیدند. دشمنی و تفاوت‌های فرهنگی بین خلقی‌ها و پرچمی‌ها ابعاد گسترده‌ای کسب کرده است. در چنین جو نامناسب به دستور شوروی چگونه وحدت می‌توانیم کرد؟ وحدت نمی‌تواند تحمیل شود. وحدت باید ایجاد گردد. زمانی که شوروی طرح وحدت حزب خلق و پرچم را چید، برای رفقای کمیته مرکزی نظر مخالفم را بیان داشتم. کارمل که همیشه در پی فرصت بود‌ تا مرا به وسیله شوروی نابود کند، این نظرم را به شوروی‌ها گزارش داد و مقامات شوروی بر مبنای گزارش‌های رفیق کارمل دستور دادند که نور‌احمد نور و عبدالوکیل مسئولیت بخش نظامی حزب را به عهده بگیرند و مرا از سازمان نظامی سبک‌دوش کنند. این نخستین جشن ببرک کارمل، نوراحمد نور و حفیظ‌الله امین بود. دشمنانم با‌هم دوست شدند، بغل‌کشی و آشتی کردند و پیک و ودکا سر کشیدند. نور‌احمد که مسئول بخش تشکیلات حزب است، به تمام کادر‌های حزبی دستور داده است تا کسی با من در تماس نباشد. کارمل مرا یک آدم غیر‌متمدن و دشمن سووتیسم و اندیشه‌های انترناسیونالیسم می‌داند. چند روز پیش کارمل تهدید‌ها و اخطار‌هایی به وسیله نور‌احمد نور برایم فرستاد که خاموش باشم و دهن به شکوه و شکایت باز نکنم. من چگونه می‌توانم خاموش بمانم؟ تاریخ شتاب می‌گیرد و آن‌ها با روس‌ها در کمین نشسته‌اند. فردا رفقای جوان ما به کشتن خواهند رفت.»

فرضیه‌ای دیگر‌ که «حسن شرق» در کتاب «کرباس‌پوش‌های برهنه‌پا» آن را مطرح کرده است، کشته‌شدن‌ خیبر توسط سازمان امنیتی شوروی «کی.‌جی.‌بی‌» است. «مرگ میراکبر خیبر توسط یکی از کوماندوهای کی.‌جی.‌بی‌ موظف در سفارت شوروی با همکاری رفیق عبدالقدوس غوربندی که میر‌اکبر خیبر را از خانه او برای قدم‌زدن بیرون کشیده صورت گرفته است. در حالی که میراکبر خیبر در همان روز قرار گفته عبدالهای مکمل معین وزارت خارجه وعده داشتند تا ۴ عصر با یکدیگر به سینما می‌رفتند. میر‌اکبر خیبر ساعت ۱۵/۳ دقیقه از خانه به بهانه قدم‌زدن و اشتراک به جلسه رفقای حزبی به شهر نو می‌روند و از آنجا آقای غوربندی با او دوصد قدمی تا جای قتل او یکجا آمده بود و از آنجا خداحافظی کرده و چند دقیقه بعد، از یک موتر جیپ روسی بالایش فیر می‌شود و به زمین می‌غلطند، به گفته و شهادت رهگذری چند…»

نقش نهضت اسلامی در قتل خیبر

برخی از نویسندگان و صاحب‌نظران نیز بر این عقیده‌اند که خیبر توسط گروه «نهضت اسلامی جوانان مسلمان» یا همان «حزب اسلامی» به رهبری گلبدین حکمتیار به قتل رسیده است.

هر‌چند که برهان‌الدین ربانی، قتل خیبر توسط گروه حکمتیار را بی‌اساس خوانده و آن را کار «کی.‌جی.‌بی‌» و عمال افغانستانی آن دانسته است، اما «ابوذر پیرزاده غزنوی» در کتاب «تاریخ سیاسی معاصر افغانستان» بر این باور است که خیبر توسط مبارزان نهضت اسلامی به قتل رسیده است؛ چرا که «با توجه به شواهد موجود آنچه به نظر نگارنده که کم‌‌وبیش آن زمان در جریان مبارزات نهضت اسلامی قرار داشتم، واقعیت این است که خیبر به وسیله مبارزان جناح قدرتمند نهضت اسلامی؛ یعنی حزب اسلامی افغانستان، به هلاکت رسیده و در واقع اعدام انقلابی شده است.»

Mir Akbar Khaibar (4)

البته تنها استناد غزنوی به یک سخنرانی از حکمتیار است که گفته است: «‌تجدید نظر داوود (در سیاست داخلی و خارجی در مورد شوروی) باعث شد که روس‌ها برای سرنگونی رژیم محمد‌داوود تصمیم بگیرند. منتظر فرصت مناسب بودند. چنان‌چه حفیظ‌الله امین در رساله خود تذکر داده که آن‌ها منتظر بودند که تا حزب اسلامی علیه رژیم اقدام عملی خود را آغاز کند و در اثنای درگیری حزب با رژیم از فرصت استفاده کنند و برای رسیدن به قدرت اقدام نمایند. در این زمان میر‌اکبر خیبر ترور شد و به دست عده‌ای از مجاهدین به جهنم فرستاده شد.»

در تقویم کوچک جیبی که نیز از طرف حزب اسلامی در سال ۱۳۶۶ خورشیدی در پیشاور منتشر شد، بر «اعدام انقلابی» خیبر توسط گروه حزب اسلامی تأکید شده است: «‌یکی از جاسوسان معروف کی.‌جی.‌بی‌ که به میراکبر خیبر معروف بود، توسط دو تن از سپاهیان نهضت (اسلامی) به اسم‌های دکتر لطیف و عبدالصمد مجاهد اعدام انقلابی شد.»

‌دستگیر پنجشیری‌ از اعضای برجسته حزب دموکراتیک خلق نیز در کتاب «ظهور و زوال حزب دموکراتیک خلق افغانستان» به‌گونه‌ای به نقل از جنرال قادر، قتل خیبر را به حزب اسلامی حکمتیار نسبت داده است: «‌جنرال قادر یکی از رهبران نظامی قیام هفتم ثور و وزیر دفاع جمهوری دموکراتیک افغانستان به نقل از قاسم پنجشیری رییس استخبارات قوای هوایی و مدافعه هوایی به من گفت که سردار غلام‌حیدر رسولی وزیر دفاع دولت محمد‌داوود پلان ترور خیبر را طرح و توسط یکی از تروریست‌های سازمان تندرو و راست‌گرای حزب اسلامی اجرا کرده است…»

اما جنرال قادر در کتاب خاطرات خود که به تازگی منتشر شده است، هیچ اشاره‌ای به قتل خیبر توسط اعضای حزب اسلامی نکرده ‌و حتا در مورد این‌که خیبر با هدایت رسولی به قتل رسیده باشد با شک و تردید سخن گفته است: «به ما ابلاغ شد که در صورت ضربه و فشار داوود‌خان بر رهبری حزب هر‌اقدام نظامی‌ها مورد تأیید بیروی سیاسی است و این زمانی بود که «خیبر» کشته شد. روز پنج‌شنبه بود. من به قوای هوایی رفته بودم. ساعت یک یا دوی ظهر بود. ‌قاسم‌ مدیر استخبارات قوای هوایی، سراسیمه خود را به اتاقم انداخت. گفت: «من از مکروریان آمدم، از مطبعه گذشتم، لب سرک پیش جویچه، کسی مرمی خورده و بر زمین افتاده است.» من گاهی شک دارم و فکر می‌کنم رسولی در آن ترور نقش داشته است و شاید قاسم این کار را کرده باشد؛ چون او به رسولی و نجیب (داماد رسولی) بسیار نزدیک بود. من به او مظنون شدم. بسیار سراسیمه بود. پانزده‌ـ‌بیست دقیقه گذشت. کسی در مخابره قومندانی مدافعه هوایی کار می‌کرد ـ‌پرچمی و از گروه خیبر بود‌ـ سراسیمه پیش من آمد و گفت: «رهبر مرا کشتند.» من گفتم کی را کشتند؟ گفت: خیبر را.»

این‌که دولت داوود‌خان خیبر را به قتل رسانده باشد، نه‌تنها هیچ سند و مدرک معتبری در این زمینه وجود ندارد، بلکه طبق شرایط سیاسی آن زمان این ترور هیچ سودی برای داوود‌خان نداشت، بلکه ضربه بزرگی بر دولت او بود، چنان‌چه این‌گونه نیز شد و کشته‌شدن خیبر به عمر حکومت داوود‌خان در افغانستان پایان داد. از طرفی بعد از این‌که کودتای ۲۶ سرطان سال ۱۳۵۲ خورشیدی توسط داوود‌خان به پیروزی رسید، شخص میراکبر خیبر یکی از پشتیبانان داوود‌خان محسوب می‌شد و با توجه به اختلافات دو جناح حزب دموکراتیک خلق، داوود‌خان به خیبر نزدیک شده بود و حتا در اواخر عمر حکومت داوود که رابطه وی با شوروی به سردی گراییده بود، خیبر خواستار انحلال جناح پرچم و حمایت قاطع از داوود بود.

اینک از آن قتل سیاسی و کودتایی که این قتل زمینه‌ساز آن بود، ۳۸ سال می‌گذرد. شاید امروز که آن حوادث به تاریخ پیوسته است، بهتر بشود در مورد آن روزهای سیاه و خونین قضاوت کرد.

Mir Akbar Khaibar (5)

از آن زمان تا به امروز، افغانستان فراز و فرود‌های بی‌شماری را پشت سر گذاشته است. تجاوز ارتش سرخ به افغانستان، پیروزی حکومت مجاهدین در ۸ ثور، جنگ‌های داخلی، ظهور گروه طالبان، کشته و آواره‌شدن چند میلیون نفر از مردم، ویرانی و فروپاشی ساختارهای اجتماعی و تحولات بعد از ۱۱ سپتامبر از جمله رویداد‌هایی‌اند که بعد از مرگ خیبر در سرزمین افغانستان رقم خورده‌اند. اینک برخی از اعضای حزب دموکراتیک خلق، که به خاطر «ایدئولوژی دوران‌ساز طبقه کارگر» خون‌های بی‌شماری را بر زمین ریختند، در کنار «مجاهدین انقلاب اسلامی» در یک جبهه واحد فعالیت سیاسی می‌کنند و از دموکراسی و جامعه چند‌صدایی صحبت می‌کنند؛ و همه در کنار یکدیگر از قربانیان جنگ و خون‌های ریخته‌شده تجلیل می‌کنند.

منابع:

رها در باد، ثریا بها‌، کابل ۱۳۹۲ خورشیدی‌.

کرباس‌پوش‌های برهنه‌پا، محمد‌حسن شرق، پیشاور ۱۳۷۲خورشیدی.

از کودتا تا کودتا، صبور آرام، هرات، ۱۳۹۲ خورشیدی.

افغانستان در قرن بیستم، ظاهر طنین، تهران ۱۳۸۴ خورشیدی.

خاطرات سیاسی جنرال عبدالقادر، کابل ۱۳۹۲ خورشیدی.

تاریخ سیاسی معاصر افغانستان، ابوذر پیرزاده غزنوی، تهران ۱۳۹۳ خورشیدی.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: