سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۴م دلو ۱۳۹۷
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 24 January , 2019

فرار ۳۰هزار غیرنظامی از اطراف حلب

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 43952

۲۸ حمل , ۱۳۹۵

30,000 flee clashes between jihadists, rebels in Syria


بیروت (فرانس‌پرس): دست‌کم ۳۰ هزار غیرنظامی در پی شروع درگیری‌ها میان گروه‌های جهادی و شورشیان در شمال‌ سوریه از مناطق‌شان فرار کرده‌اند. سازمان دیدبان حقوق بشر از ترکیه خواسته است تا مرزهایش را به روی پناهجویان باز کند. این سازمان نیروهای مرزی ترکیه را متهم کرده که در برخی موارد بر روی بی‌جاشدگان تیراندازی کرده‌اند. آن‌ها در پی درگیری‌ها میان گروه داعش و شورشیان در اطراف حلب فرار کرده‌اند. گری سیمپسون، پژوهشگر دیدبان حقوق بشر می‌گوید: «در حالی ‌که غیرنظامیان از نزد جنگجویان داعش فرار می‌کردند، ترکیه به جای همدردی با گلولۀ واقعی پاسخ می‌دهد. تمام جهان دربارۀ جنگ داعش صحبت می‌کند و هنوز آنانی ‌که در خطر قربانی‌شدن سؤاستفاده‌های هول‌ناک قرار دارند، در یک‌طرف دیوار سمنتی گیر مانده‌اند.» به گفتۀ این‌ سازمان تعدادی از فراری‌ها ساکنان اردوگاه‌های اضطراری در نزدیکی مرز هستند که به سوی اردوگاه‌ها در شهرک‌ها و روستاهای نزدیکی می‌رفتند که هنوزهم در آنجا ناامنی است.

**

ژنو (فرانس‌پرس): نزدیک به ۶هزار مهاجر با عبور از دریای مدیترانه خودشان را به ایتالیا رسانده‌اند. سازمان بین‌المللی مهاجرت گفته است که این ‌تعداد از سه‌شنبۀ گذشته تاکنون وارد ایتالیا شده و شمار رو به افزایش تازه‌واردان ادامه دارد. جوئل میل‌لن، سخنگوی سازمان بین‌المللی مهاجرت گفته است که مجموعاً ۶هزار و ۲۱ مهاجر و پناهنده از سه‌شنبه بدین‌سو مسیر خطرناک دریا را عبور کرده‌اند. او افزوده است که همۀ آن‌ها به ایتالیا رسیده‌اند و ۱۷۴ تن دیگر خودشان را به یونان رسانده‌اند.

Nearly 6,000 migrants reach Italy since Tuesday

به‌رغم تغییر قوانین مهاجرت اتحادیۀ اروپا، کسانی‌ که کشورهای‌شان را ‌به دلیل جنگ و فقر ترک می‌کنند، هم‌چنان با پذیرش خطر غرق‌شدن در آب‌های دریای مدیترانه و مرز آبی ترکیه و یونان، به حرکت‌شان ادامه می‌دهند. مقدونیه مرزهایش را بسته و وضعیت در مرز این ‌کشور با یونان متشنج است. پناهندگان بندمانده در مرز با پولیس مقدونیه درگیر شده و در هفته‌های گذشته شماری از پناهجویان از یونان به ترکیه بازگردانده شده‌اند.

**
بیروت (رویترز): حملات هوایی حکومت سوریه مناطق زیر کنترل شورشیان در شمال شهر حمص را برای دومین روز متوالی هدف قرار داده و سبب شده تا برای اولین‌بار در شش‌ ماه گذشته مسئولان برگزاری نماز جمعه را لغو کنند. دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن گفته است که تعدادی از این حملات هوایی بر شهرک راستان در شمال ولایت حلب و دیگر روستاها و شهرک‌های‌ نزدیک به آن انجام شده و ظرف ۲۴ ساعت گذشته بمب‌های بشکه‌ای نیز از هلی‌کوپترهای ارتش سوریه پرتاب شده‌اند. این بمباران‌ها پس از آن انجام می‌شوند که سازمان ملل دور تازه‌ای از گفت‌وگوهای صلح را در ژنو آغاز کرده و هم‌زمان درگیری‌ها در حلب آتش‌بس شکنندۀ مورد توافق در ماه فبروری را به چالش کشیده است.

**

لندن (فرانس‌پرس): پنج‌ تن به اتهام قصد راه‌اندازی حملات تروریستی در بریتانیا بازداشت شده‌اند که شامل مردی می‌شود که در میدان‌هوایی گاتویک لندن متوقف شده است. پولیس بریتانیا گفته است که این بازداشت‌ها بخشی از تحقیقاتی است که مسئولان بلژیک و فرانسه نیز شامل آن هستند. ۴ تن از دستگیرشدگان شامل سه ‌مرد ۲۶، ۴۰ و ۵۹ ساله و یک ‌زن ۲۹ ساله است که در بیرمینگهام بازداشت شده‌اند. هم‌چنین یک ‌مرد ۲۶ ساله در میدان‌هوایی گاتویک لندن دستگیر شده است. مارکوس بلی، افسر بلندپایۀ پولیس بریتانیا در بیانیه‌ای گفته است: «این اقدام بخشی از تحقیقات گسترده‌ای است که از سوی واحد مبارزه با تروریسم ویست میدلندز مشترکاً با شبکۀ مبارزه با تروریسم گسترده‌تر، ام‌ای۵ و شریکان بین‌المللی به شمول بلژیک و فرانسه راه‌اندازی شده ‌که هدف آن رسیدگی به هرگونه تهدید مرتبط به بریتانیا در پی حملات اخیر در اروپاست.»

**

 

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: