سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۴م دلو ۱۳۹۷
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 24 January , 2019

چرا داوودشاه صبا استعفا کرد؟

نویسنده : خلیل پژواک - کد خبر : 43696

۱۸ حمل , ۱۳۹۵

Khalil Pajhwak


داوودشاه صبا، وزیر پیشین معادن و پطرولیم، یک‌شنبه (هفتم حمل) از مقامش استعفا داد. گرچه خود او و دفتر ریاست‌جمهوری تا‌کنون در این مورد توضیح مشخصی نداده‌اند، اما آنچه که در رسانه‌ها تاکنون بازتاب یافته، نشان می‌دهد که آقای صبا به دلیل محدود‌شدن صلاحیت‌هایش و تحت فشار قرارگرفتن از سوی ریاست‌جمهوری از مقامش کناره‌گیری کرده است. خبرگزاری رصد گفته است که به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد آقای صبا تحت فشار شورای امنیت ملی قرار داشته است. بر این اساس، گدام‌های سنگ لاجورد از سوی نمایندگان وزارت معادن و پطرولیم، ادارۀ ارگان‌های محلی و وزارت داخله باید بررسی می‌شدند؛ حکمی که گدام‌های تاجران این سنگ را در کابل نیز شامل می‌شود. این مصوبه در بیست‌وششم حوت سال گذشته امضا شده است. دلیل اصلی آن نیز جلوگیری از قاچاق و فروش غیر‌قانونی لاجورد گفته شده است.

 در کنار آن، شماری از مقامات فعلی کابینۀ حکومت وحدت ملی نیز شرکت‌های خانوادگی خود‌شان را تأسیس کرده‌اند؛ شرکت‌هایی که با سرمایۀ اندک به هدف شریک‌شدن در قراردادهای بزرگ، بنا نهاده شده‌اند. از این جهت استعفای داوودشاه صبا نیز می‌تواند ربط وثیقی با این مسأله داشته باشد. گفته می‌شود که رابطۀ آقای صبا در این اواخر با رییس‌جمهور غنی سرد شده بوده؛ و دلیل اصلی آن نیز اتفاقاتی عنوان شده که در مورد قراردادهای معادن، تجارت سنگ و قاچاق آن رخ داده‌اند. 

شماری نیز تحت فشار قرار‌گرفتن صبا از سوی دفتر ریاست‌جمهوری را انگیزۀ استعفای داوودشاه صبا می‌پندارند. او تحت فشار محدودیت‌هایی که برایش وضع شده بوده، مجبور به استعفا شده است. باری، خود آقای صبا از دخالت زورمندان و بی‌اعتنایی آن‌ها به قانون و اصول این وزارت شکایت کرده بود. ادعای آقای صبا به دلیل فساد گسترده و استفاده از زور برای اجرای پروژه‌ها به‌صورت غیر‌قانونی تا حدی پذیرفتنی است. این‌که او تحت فشار بوده، به این دلیل که پیش از او شماری از مقامات ارشد حکومتی از جمله نامۀ ۱۶صفحه‌ای وزارت داخله به رییس‌جمهور و توضیح وزیر داخله در مورد دخالت‌ها و بی‌اعتنایی‌های دفترهای ریاست‌جمهوری و ریاست اجرایی، نیز درستی این ادعا را تقویت می‌کنند.

Dawood Saba corruption  (2)

در کنار این‌ها، به نظر می‌رسد استعفای آقای صبا، لایۀ دیگری نیز دارد. دست‌داشتن و دخالت داوودشاه صبا برای گرفتن داوطلبی‌های بخش معدن به نفع شرکت او و خانمش و هم‌دستی با شرکت‌های هم‌سو در این زمینه، مواردی‌اند‌ که تا‌کنون به درستی بررسی نشده‌اند. در گذشته نیز شماری از مقام‌های دولتی با استفاده از امکانات و منابعی که در اختیار‌شان قرار داشت، برای ثروت‌اندوزی غیر‌قانونی استفاده کرده بودند. عمر زاخیلوال، مصداق برجستۀ این ادعاست.

جنجال سنگ آهن پشتون زرغون

ولسوالی پشتون زرغون در ۶۲ کیلومتری مرکز هرات قرار دارد. پیش از این ‌اندازۀ سنگ معدنی در این ولسوالی توسط هیئتی بررسی شده بود. در ماه قوس سال ۱۳۹۱، زمانی که آقای صبا والی این ولایت بود، هیئتی برای تثبیت سنگ به ولسوالی پشتون زرغون رفت. این هیئت در گزارش‌ خود نوشت که ۳۷ میلیون تن آهن در معدن سنگ آهن پشتون زرغون وجود دارد. باشندگان محل اما ادعا داشتند که این رقم کمتر از اندازۀ اصلی مواد معدنی است.

هفت ماه پس از آن، پنج شرکت قرار شد تا پروپوزلی برای شروع کار این معدن به وزارت معادن و پطرولیم تحویل بدهند: شرکت لایبرتی کارپوریشن، شرکت برادران خوشک، شرکت کابل فولاد، شرکت افغان فولاد و شرکت افغانستان استراتژیک ریسورس. آخری، شرکتی فعال در زمینۀ مواد معدنی است که جواز آن از سوی ادارۀ آیسا، به داوودشاه صبا و حمیده صبا خانم وی، صادر شده است. این شرکت درست در ماه ثور سال ۱۳۹۲ جواز کار دریافت کرده است و سرمایۀ اولیۀ آن ۶ هزار دالر امریکایی ثبت شده است. بر‌اساس توضیحی که در اسناد آن آمده، این شرکت در بخش بهبود منابع طبیعی، تحقیق و حمایت تخنیکی، منابع بشری، ارزیابی نیازها، نظارت و ارزیابی، مدیریت برنامه‌ها و پروژه‌ها و ارائۀ خدمات لوجستیکی و بهبود بازار کار می‌کند. در کابل، هرات، کندز و جوزجان نمایندگی دارد.

 

آنچه که در این میان می‌تواند جالب باشد، این است که شرکتی که در چند بخش در حوزۀ منابع طبیعی فعال است، با سرمایۀ اولیه‌ای ساخته شده که در صورت عادی، نمی‌توان با آن حتا یک دکان کوچک خوراکه‌فروشی باز کرد. ادارۀ آیسا، احتمالاً به دلیل حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، آن را جواز کار داده است. از سویی، هم‌زمانی توجه بسیاری از شرکت‌ها به معدن پشتون زرغون و تأسیس این شرکت نیز سوال‌برانگیز است. آقای صبا در آن زمان والی هرات و بی‌تردید یکی از چهره‌های قدرت‌مند این ولایت بود.

در گذشته نیز شماری از مقام‌های دولتی با استفاده از امکانات و منابعی که در اختیار‌شان قرار داشت، برای ثروت‌اندوزی غیر‌قانونی استفاده کرده بودند. عمر زاخیلوال، مصداق برجستۀ این ادعاست. 

به نظر می‌رسد استفاده از اقتدار سیاسی، برای ایجاد شرکت‌های کلان اقتصادی با بودجۀ اندک و پروژه‌های بزرگ، در سال‌های اخیر امر معمول بوده است. کشمکش اصلی بر سر کسب اقتدار سیاسی نیز بیشتر میان کسانی است که در کنتر‌ل منابع اقتصادی، دست بالایی دارند. بحران سقوط کابل‌بانک یکی از آن‌هاست؛ کسانی که در آن شریک بودند، در شبکۀ وسیعی از معاملات اقتصادی، از توزیع تیل شرکت‌های هوایی گرفته تا تأسیس شرکت هواپیمایی پامیر، دست داشتند.

Dawood Saba corruption  (1)در کنار آن، شماری از مقامات فعلی کابینۀ حکومت وحدت ملی نیز شرکت‌های خانوادگی خود‌شان را تأسیس کرده‌اند؛ شرکت‌هایی که با سرمایۀ اندک به هدف شریک‌شدن در قراردادهای بزرگ، بنا نهاده شده‌اند. از این جهت استعفای داوودشاه صبا نیز می‌تواند ربط وثیقی با این مسأله داشته باشد. گفته می‌شود که رابطۀ آقای صبا در این اواخر با رییس‌جمهور غنی سرد شده بوده؛ و دلیل اصلی آن نیز اتفاقاتی عنوان شده که در مورد قراردادهای معادن، تجارت سنگ و قاچاق آن رخ داده‌اند.

فساد در بخش معادن و قراردادهای مربوط به نفت و گاز، در مقیاس بسیار بزرگی انجام می‌شود. تفاوت میان پرداخت حق‌الامتیاز دو شرکت تا ۱۵میلیارد دالر است. به همین دلیل، استخدام در این بخش‌ها نیز کار ساده‌ای نیست و معمولاً در برابر پول هنگفتی بست‌های دولتی معامله می‌شوند. بر‌اساس برخی منابع، تقرر در بخش‌هایی مانند گمرکات و تصدی‌های نفتی، تا ۴۰هزار دالر امریکایی هزینه دارد. مبارزه با حجم بزرگی از فساد، از دشوارترین مراحل روند اصلاحات است. این روند با شکست پروندۀ کابل‌بانک و به‌فرجام‌نرسیدن آن و موارد مشابه دیگر، از جمله در قراردادهای امنیتی، عملاً به شکست مواجه شده است. از این منظر، انتظار این‌که رییس‌جمهور غنی بتواند/بخواهد فساد را کاهش بدهد، تا حدی غیر‌واقع‌بینانه است.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: