سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۲۷م اسد ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 18 August , 2019

افغانستان و پاکستان بر لبه یک پرتگاه

نویسنده : مجتبی مرادی - کد خبر : 43443

۱۱ حمل , ۱۳۹۵

society view


نزدیک به ۷۰ سال است که کشور‌های افغانستان و پاکستان درگیر جنگ‌های روانی، سرد و بازدارنده میان هم بوده‌اند. از بدو تأسیس کشوری به نام پاکستان و ظهور آن در نقشه سیاسی جهان، رابطه‌اش با افغانستان پرتنش بوده است. گرچند به یک نحوی می‌توان گفت که آغازگر این ناملایمات بین دو کشور افغانستان بوده است. افغانستان بعد از تشکیل پاکستان در سال ۱۹۴۷ همواره بر آن سوی خط دیورند، ادعای مالکیت داشته است. با وجود آن‌که این روابط خصمانه تا هنوز به یک جنگ محدود و یا تمام‌عیار منجر نشده گرچند در زمان روی کار بودن ذوالفقارعلی بوتو و سردار ‌محمد‌‌داود‌ خان محتمل شده بود، اما در گذر زمان این جنگ روانی با تبلیغات علیه یک‌دیگر با حالت بازدارندگی نیزتوأم شده است.

در کشور پاکستان سه جریان سیاسی وجود دارد که در حال حاضر حکومت و قدرت دست نظامی‌های آن قرار دارد و جدا از آن دو جریان دیگر (دموکرات‌ها و بنیادگرا‌های اسلامی) که با فعالیت‌های‌شان در حال برخوردار شدن از حمایت‌های مردمی بیشتر می‌باشد. به رغم امیدواری‌هایی در مورد دموکراتیک شدن اوضاع در پاکستان وجود دارد، اگر بنیادگرا‌های اسلامی قدرت را تصاحب کنند، به طور حتم وخیم‌تر شدن اوضاع پاکستان و عمیق‌تر شدن شکاف‌ها قابل پیش‌بینی است.

حال و روز افغانستان هم خوش‌تر از پاکستان نیست. در طی این سه‌دهه ویرانی و حاکم بودن فضای فلاکت‌بار تمامی زیربنا‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نابود شده است. افغانستان تبدیل به یک جامعه سست پیوند شده که مردمان آن با اندک‌ترین کشیدگی می‌توان در انتظار به میان آمدن بحران کلان سیاسی-اجتماعی نشست. شکاف‌های قومی، زبانی و نژادی به اوج خود رسیده است؛ تا آن‌جا که حتا گروه‌ها  در پی ترد همدیگر‌اند و شایسته‌سالاری با تمام معنا وجود ندارد. چانه زنی روی اسم در کارت هویت الکترونیکی چند سال است که به نتیجه نرسیده است. 

در حال حاضر شمار مدارس دینی در پاکستان که بیشتر از ده‌هزار می‌شود بعد از جدا شدن آن از هند در سال ۱۹۴۷ تعداد آن به صد هم نمی‌رسید. گرچند از منافع دولت پاکستان در رشد و ترویج رادیکالیسم در آن کشور نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. چنانچه از گروه لشکر طیبه به اسم جهاد برای تسخیر کشمیر از هند چند‌بار استفاده گردیده است. در کنار این، وابستگی روزافزون پاکستان به کمک‌های دول عربی و ایالات متحده امریکا در حال نابود کردن زیر ساخت‌های اقتصادی و اجتماعی آن می‌گردد و در کنار این پرده برداشته شدن از چهره دو پهلوی آن در قبال مبارزه با تروریسم وقار بین‌المللی آن‌را صدمه زده است. پاکستان این همه اقدامات را از آغاز موجودیت خودش به خاطر برنده شدن در دو جنگ سرد و بازدارنده با هند و بهخصوص افغانستان در پیش گرفته، حالان‌که خود با گذر زمان در باطلاق این جنگ‌های فرسایشی در حال فرو رفتن است.

در کشور پاکستان سه جریان سیاسی وجود دارد که در حال حاضر حکومت و قدرت دست نظامی‌های آن قرار دارد و جدا از آن دو جریان دیگر (دموکرات‌ها و بنیادگرا‌های اسلامی) که با فعالیت‌های‌شان در حال برخوردار شدن از حمایت‌های مردمی بیشتر می‌باشد. به رغم امیدواری‌هایی در مورد دموکراتیک شدن اوضاع در پاکستان وجود دارد، اگر بنیادگرا‌های اسلامی قدرت را تصاحب کنند، به طور حتم وخیم‌تر شدن اوضاع پاکستان و عمیق‌تر شدن شکاف‌ها قابل پیش‌بینی است.

حال و روز افغانستان هم خوش‌تر از پاکستان نیست. در طی این سه‌دهه ویرانی و حاکم بودن فضای فلاکت‌بار تمامی زیربنا‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نابود شده است. افغانستان تبدیل به یک جامعه سست پیوند شده که مردمان آن با اندک‌ترین کشیدگی می‌توان در انتظار به میان آمدن بحران کلان سیاسی-اجتماعی نشست. شکاف‌های قومی، زبانی و نژادی به اوج خود رسیده است؛ تا آن‌جا که حتا گروه‌ها  در پی ترد همدیگر‌اند و شایسته‌سالاری با تمام معنا وجود ندارد. چانه زنی روی اسم در کارت هویت الکترونیکی چند سال است که به نتیجه نرسیده است. یک صدا می‌گوید که افغان نوشته شود و صدای دیگر داد می‌زند که هویت قومی درج گردد. شیوۀ جذب در اکادمی‌های نظامی که فیصدی قومی شده حالا سخن از فیصدی شدن جذب در دانشگاه‌ها هم می‌رود که این‌ها  همه مصادیق کامل. گذشته از این‌ها پرستیژ بین‌المللی کشور چنان نزول کرده است که شخصیت دوم کشور در آخرین اجلاس سازمان ملل متحد چند مخاطب ندارد که سخنانش را ارائه کند.

 

افغانستان و پاکستان به اندازه کافی در گرداب جنگ فرسایشی گیر کرده‌اند و ادامه این حالت به هیچ وجه به نفع هیچ کدام این ها تمام نمی‌شود. این سیاست‌های نامناسب در قبال همدیگر چنان هردو کشور را از پا درآورده و تمامی داشته‌های‌شان را به تحلیل برده است که اگر همین پتانسیل‌ها با هم‌پیوندی میان هم جهت شکوفایی همدیگر استفاده می‌گردید حالا در شرایطی به مراتب بهتر قرار می‌داشتند. در این بازی هیچ برنده وجود نخواهد داشت و چنان‌که نتایج ناگوار آن در حال حاضر مشهود است.

  1. نبی
    ۱۰:۱۹ ب.ظ در حمل ۱۱م, ۱۳۹۵

    نام خدا واقعا مقاله بسیار زیبا

  2. نسل مدارا – Afghan News
    ۸:۲۸ ق.ظ در ثور ۱۵م, ۱۳۹۵

    […] اÙغانست&… […]

دیدگاه‌تان را بنویسید: