سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۱۴م حمل ۱۳۹۹
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 2 April , 2020

تأمین امنیت، بازسازی و مبارزه با کشت مواد‌مخدر در بغلان

نویسنده : نویسنده: سید نجیب‌الله مصعب - کد خبر : 40289

۸ جدی , ۱۳۹۴

Najib Masab


(نگاهی به کارنامه و برنامه‌های عبدالستار بارز، والی بغلان)

عبدالستار بارز، در شهر میمنه ولایت فاریاب زاده شده و در رشته زراعت تحصیل کرده است. آقای بارز، تاکنون در بخش‌های مختلف حکومتی کار کرده که مهم‌ترین آن‌ها، نزدیک به ده سال معاونیت مقام ولایت فاریاب است.

آقای بارز، در حالی که پس از ایجاد حکومت وحدت ملی، مدتی را به حیث سرپرست ولایت فاریاب ایفای وظیفه می‌کرد، از سوی مقامات رهبری کشور، به تاریخ ۱۴ میزان به حیث والی ولایت بغلان گماشته شد. والی جدید بغلان، در حالی در این ولایت آغاز‌به‌کار کرد که اوج نگرانی‌های امنیتی در این ولایت وجود داشت‌ و حتا احتمال سقوط این ولایت به دست طالبان تصور می‌شد. اکنون که نزدیک به سه ماه از فعالیت آقای بارز به حیث والی بغلان می‌گذرد، فشرده‌ای از کارنامه، دستاوردها و برنامه‌های آیندۀ او برای بغلان را مرور می‌کنیم.

دستاوردها:

در بخش امنیت:

 والی بغلان می‌گوید که بیشترین توجه‌اش را در این ولایت ابتدا روی تأمین امنیت متمرکز کرده و تا‌کنون دستاوردهای مهمی در این بخش داشته است. آقای بارز از حمایت و تشویق از نیروهای خیزش مردمی و توزیع مواد غذایی و البسه زمستانی برای آن‌ها و هم‌چنان تدویر جلسات مهم‌ با مردم و ارگان‌های مختلف از جمله ولسوالان، اعضای شورای ولایتی، بزرگان قومی، محاسن‌سفیدان، علما، نمایندگان احزاب سیاسی و مخصوصاً باشندگان مناطق آسیب‌پذیر از جمله دندغوری، دهنه‌غوری، ولسوالی‌های بغلان مرکزی، نهرین، دوشی، برکه و منطقه دند‌شهاب‌الدین یاد کرده و می‌گوید که این نشست‌ها به خاطر هماهنگی جهت‌ جلوگیری از نفوذ گروه‌های تروریستی و ایجاد بی‌نظمی در آن مناطق برگزار شده و مردم و مسئولان متعهد به حفظ مناطق و همکاری‌شان با دولت شده‌اند.

Baghlan governor

- در بخش مبارزه علیه فساد اداری:

آقای عبدالستار بارز، والی بغلان می‌گوید که به منظور جلوگیری از فساد اداری، کمیته‌ای را جهت بررسی تشکیلات معلمان خیالی در سطح ولایت بغلان توظیف کرده که کار آن هنوزهم جریان دارد.

هم‌چنان والی بغلان می‌گوید که به منظور بررسی اسناد ورثه شهدا و معلولین در سطح ولایت بغلان، نیز کمیته‌ای را تعیین کرده که کار آن ‌به‌صورت جدی جریان دارد.

تدویر جلسه با اعضای شورای ولایتی و توظیف آنان در قرارداد‌ها به حیث ناظر به منظور جلوگیری از فساد اداری و توظیف کمیته جلوگیری از غصب املاک دولتی در سطح ولایت، از دیگر فعالیت‌های والی بغلان در زمینۀ جلوگیری از فساد اداری است که به باور آقای بارز، تاکنون نتایج مؤثری در پی داشته است.

-         پاسخ‌دهی به حالات اضطرار

ولایت بغلان یکی از ولایت‌های آسیب‌پذیر در شمال افغانستان است. والی این ولایت می‌گوید، به همین هدف تاکنون ‌جلسات منظم کمیته حالات اضطرار به منظور پاسخ‌دهی به آسیب‌دید‌گان را در این ولایت برگزار کرده و از ارگان‌های مختلف حکومتی و غیر‌حکومتی خواهان رسید‌گی و کمک به‌موقع به آسیب‌دید‌گان ‌شده است. والی بغلان ‌توزیع مواد غذایی و غیر‌غذایی به همکاری مؤسسات همکار به بی‌جا‌شد‌گان ولایت کندز و ساحات دند‌غوری را یکی از کارهای این کمیته می‌داند.

 -         جلوگیری از کشت کوکنار

تدویر جلسات ماهوار کمیته مبارزه علیه مواد‌مخدر، تدویر برنامه‌های آگاهی‌دهی جمعی در مورد اضرار مواد‌مخدر، ترتیب طرح جامع معیشت بدیل برای ولسوالی‌هایی که کشت کوکنار در آن‌ها صورت می‌گیرد و راه‌اندازی برنامه آگاهی‌دهی از اضرار مواد‌مخدر در ولسوالی‌های فرنگ، برکه و پل‌حصار از طریق ولسوالان و متنفذان منطقه، از جمله برنامه‌هایی بوده‌اند که والی بغلان طی سه ماه اخیر در این ولایت انجام داده است.

 - در بخش بازسازی و انکشافی

 قیرریزی سرک باغ قهوه‌خانه شهر پلخمری، پاک‌کاری شهر از وجود غرفه‌ها وکانتینر‌ها، حشر عمومی برای پاکی شهر، پیشنهاد برای بازسازی بند برق اول که در خطر تخریب قرار دارد و جلب توجه حکومت مرکزی در بازسازی آن، افتتاح خوابگاه‌های ذکور و اناث دانشگاه بغلان به ارزاش ‌۵۷‌ میلیون افغانی، آغاز کار کانکریت‌ریزی کوچه‌های فرعی شهر پلخمری، اعمار کانال وترناب قریه باغ‌میرای ولسوالی بنو به همکاری تخنیکی دفتر آغا‌خان فوندیشن، دیوار استنادی قریه ارزنگان ولسوالی بنو به همکاری تخنیکی دفتر آغا‌خان فوندیشن، اعمار ساختمان مکتب ‌هشت‌صنفی استاد عین‌الدین ولسوالی دوشی به همکاری تخنیکی دفتر آغا‌خان فوندیشن، تحکیمات سواحل دریا در ساحه گرداب ولسوالی بغلان مرکزی از بودجه انکشافی وزارت فواید عامه، اعمار دیوار احاطه، نصب کثافت‌دانی‌ها و تمدید سیستم برق در ‌۱۳‌ باب مکتب در سطح ولایت از طریق بانک جهانی، افتتاح پروژه پاک‌کاری ‌نهر بالادوری به طول ‌۱۲‌ کیلومتر از بودجه انکشاف دهات، ‌اعمار بخش نوزادان ‌شفاخانه ولایتی به ارزش چهار میلیون افغانی از بودجه وزارت صحت عامه، توزیع برق برای اهالی بغلان مرکزی، آغاز کار بالای ساحه ‌۱۰۰۰‌ جریب زمین دشت چم‌قلعه، آغاز‌ سروی سرک‌ ‌‌بامیان‌ـ‌دوشی، آغاز اسفالت سرک خنجان الی ولسوالی بنوی اندراب و آماده‌سازی ساحه ۱۰۰ جریب زمین واقع حسین برای اعمار شفاخانه یک‌صد بستر ولایتی که از طرف بعضی ‌افراد غضب گردیده بود، از جمله برنامه‌های انکشافی‌اند که عبدالستار بارز، والی بغلان می‌گوید در پی سعی و تلاش‌های او در این ولایت انجام شده‌اند.

 

پنج اولویت کاری والی بغلان در درازمدت

 امینت و حکومت‌داری خوب:

-         سفر به ولسوالی‌های ولایت بغلان به منظور نزدیک‌ساختن مردم با دولت و جلب همکاری آنان با نیروهای امنیتی در تأمین امنیت بهتر؛

-         تدویر جلسه با رییس و اعضای شورای ولایتی‌، شورای علما، نمایند‌گان احزاب سیاسی مقیم ولایت بغلان و نهاد‌های جامعۀ مدنی جهت مشوره در ‌تأمین امنیت بهتر و مبارزه علیه مواد‌مخدر و فساد اداری؛

-         تدویر جلسات اداری و امنیتی به وقت و زمان به هدف رسید‌گی به مشکلات و معضلات در سطح ولایت؛

-        تطبیق پلان عملیات محاربوی در مناطق نا‌امن این ولایت.

 مبارزه علیه فساد اداری:

-         تدویر جلسه با نهاد‌های جامعه مدنی و جلب همکاری‌شان به منظور جلوگیری از فساد اداری؛

-         تدویر جلسه با علما به هدف تبلیغ آنان در منابر در امر مبارزه علیه فساد اداری؛

-         نهایی‌ساختن کار بررسی تشکیل معلمان خیالی و اسناد ورثه شهدا و معلولین؛

-        نظارت از حاضری مأموران حکومتی در سطح ولایت به‌طور دایم؛

-         تطبیق اصل مکافات و مجازات درسطح ولایت.

پاسخ‌دهی به حالات اضطرار:

به دلیل این‌که ولایت بغلان در خطر تهدید سیلاب‌ها در نتیجه برف و باران‌های موسمی قرار دارد، نقاط آسیب‌پذیر از سیلاب در این ولایت شناسایی ‌و کمک‌های لازم برای آنان از مراجع مربوطه درخواست شده است.

جلوگیری از کشت کوکنار:

والی بغلان می‌گوید که برای جلوگیری از گسترش کشت کوکنار در این ولایت، تاکنون جلسات بزرگی را با حضور متنفذان، نمایندگان مردم و محاسن‌سفیدان این ولایت برگزار کرده و از آنان خواهان کمک در امر جلوگیری از این پدیدۀ شوم شده است.

آقای بارز می‌افزاید، از این‌که فصل کشت کوکنار پیش‌رو است، تاکنون به ولسوالی‌های اندراب‌ها و برکه سفر کرده و در دیدار با محاسن‌سفیدان و بزرگان این ولسوالی‌‌ها، تعهد آنان را در جلوگیری از کشت کوکنار در مناطق‌شان گرفته و این سفرها در سایر ولسوالی‌ها و نقاط ولایت بغلان نیز انجام خواهد شد.

در بخش بازسازی:

والی بغلان می‌گوید که به دلایل مختلف تا قبل از آغاز به کار او به‌عنوان والی در این ولایت، پروژه‌های بازسازی در این ولایت متوقف شده بودند که در نتیجۀ سعی و تلاش‌های فراوانی که او به خرج داده است، کار این پروژه‌ها دوباره آغاز یافته است:

-         اعمار سرک ترانزیتی شهر پلخمری(‌حسین‌خیل‌-‌کیله‌گی)، اسفالت ۲ کیلومتر سرک نهرین‌ـ‌برکه، اعمار دو سرد‌خانه به ظرفیت ۱۰۰۰ تُن در سطح ولایت، اعمار شفاخانه ۲۰ بستر در ولسوالی خوست، اعمار تعمیر اداری ولسوالی‌های تاله‌وبرفک، خوست، پل‌حصار و ‌برکه، اسفالت سرک‌های داخل شهر بغلان، اعمار ساختمان‌های برق آبی کوچک در ولسوالی‌های اندراب‌ها، خنجان، دوشی و تاله‌وبرفک، ایجاد پارک‌های صنعتی در سطح ولایت و ایجاد پروژه‌های کوچک عایداتی، از جمله پروژه‌های مهمی‌ا‌ند که اکنون در این ولایت کار روی آ‌نان جریان دار‌د.

 1. باغ وحش صلح | خبر تازه
  ۸:۲۸ ق.ظ در حوت ۴م, ۱۳۹۴

  […] […]

 2. دروغ‌های کتاب‌خوانی | خبر تازه
  ۸:۳۹ ق.ظ در حوت ۴م, ۱۳۹۴

  […] […]

 3. مزاری در شولاى شعر!-۱ | خبر تازه
  ۷:۴۹ ق.ظ در حوت ۱۶م, ۱۳۹۴

  […] […]

 4. در حسرت بامیانی‌بودن | خبر تازه
  ۸:۱۲ ق.ظ در حوت ۱۷م, ۱۳۹۴

  […] […]

 5. مزاری در شولای شعر-۲ | خبر تازه
  ۸:۲۲ ق.ظ در حوت ۱۷م, ۱۳۹۴

  […] […]

 6. طالب؛ د ماتې په درشل کې – افنیوز فارسی
  ۱:۵۰ ب.ظ در حمل ۳۱م, ۱۳۹۵

  […] تأمین ام… […]

 7. شرف ابوسفیان در چه بود؟ – Afghan News
  ۸:۳۷ ق.ظ در ثور ۱۴م, ۱۳۹۵

  […] تأمین ام… […]

 8. به سوی حکومتداری شفاف و مشارکتی – Afghan News
  ۸:۴۷ ق.ظ در ثور ۱۴م, ۱۳۹۵

  […] تأمین ام… […]

 9. بوق سی‌ودوم یک نظارۀ ناقص – Afghan News
  ۸:۵۷ ق.ظ در ثور ۱۴م, ۱۳۹۵

  […] تأمین ام… […]

 10. وقتی حرمت شهرها شکسته شود – Afghan News
  ۸:۲۳ ق.ظ در ثور ۱۵م, ۱۳۹۵

  […] تأمین ام… […]

 11. به سوی حکومتداری مشارکتی و دوامدار – Afghan News
  ۸:۳۴ ق.ظ در ثور ۱۵م, ۱۳۹۵

  […] تأمین ام… […]

دیدگاه‌تان را بنویسید: