سال چهارم / شماره : 735 / پنجشنبه / ۲۱م قوس ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Thursday, 12 December , 2019

حقوق بشر، بحث برون‌دینی است

نویسنده : مختار حیدری - کد خبر : 40288

۸ جدی , ۱۳۹۴

haidari


اسلام و حقوق بشر (۳)

از یک‌سوی در دنیای امروز حقوق بشر به گفتمان جهانی و معیاری برای سنجش مشروعیت نظام سیاسی، جریانات و احزاب تبدیل شده است و از طرف دیگر، در همۀ جوامع به‌خصوص در جوامع سنتی، دین از نقش تأثیرگذار و غیرقابل‌انکاری برخوردار است. در جامعۀ مانند افغانستان که دین/‌اسلام ریشه‌های عمیقی اجتماعی دارد و ارزش‌های حقوق بشری نه خاستگاه درونی و تدریجی بلکه منشأ وارداتی و دستوری داشته است، تعارض واقعی یا خیالی میان اسلام و حقوق بشر همواره یک معضل جدی عینی و انضمامی بوده است. بنابراین طرح بحث اسلام و حقوق بشر به‌صورت عمیق‌تر و بنیادی‌تر یک ضرورت آشکار است و این سلسله‌نوشتار همین هدف را دنبال می‌کند. در شماره قبل نکاتی در جهت روشن‌شدن موضوع موردبحث بیان شده و در این شماره ضمن اشاره به برخی زمینه‌های سکولار و غیردینی حقوق بشر، به یکی از مهم‌ترین اشکالات مباحث تطبیقی اسلام و حقوق بشر پرداخته می‌شود.

حقوق بشر، بحث برون‌دینی است

 چنان‌که بیان شد، حقوق بشر اصطلاح و اندیشه جدید است که به‌عنوان یک نظام فکری سابقه‌ای بیشتر از قرن هفدهم میلادی ندارد. بنابراین، به‌طور قطع می‌توان گفت که عین چنین عبارت و اندیشه‌ای، در ادیان سنتی و شناخته‌شده وجود ندارد. در عین‌ حال وجود برخی از مبانی و آموزه‌هایی که بتوان در حمایت از حقوق بشر از آن‌ها استفاده کرد، نیز غیرقابل‌انکار است. واقعیت این است که اندیشه و نظام بین‌المللی حقوق بشر، ذاتاً سکولار و غیردینی است. برای این ادعا، می‌توان دو دلیل ارائه کرد:

 اولاً: این اندیشه و نظام حقوقی، در فضای سکولار و غیردینی ایجاد شده و رشد و توسعه‌یافته است. حقوق بشر (حقوق طبیعی) در ابتدا بر‌اساس مبانی دینی و اراده خدا توجیه می‌شد. جان لاک به‌عنوان مهم‌ترین اندیشمند مدافع حقوق طبیعی، نظریه خود را بر‌اساس اعتقاد به خدا و خواست او تبیین می‌کرد و حتا در اعلامیه استقلال آمریکا، ارجاع به خداوند وجود داشت. اما در ادامه از قرن هجدهم به بعد، اندیشه حقوق بشر و حقوق طبیعی، مبانی الهیاتی خود را از دست داد. پروسه سکولاریزه‌کردن مفهوم حقوق طبیعی به ‌تدریج در قرن ۱۸ انجام‌ شده و این خود به یک مسأله مهم فلسفی تبدیل شد. در این پروسه، اصول اخلاق و سیاست باید به‌ وسیله عقل از طبیعت استنتاج می‌شد. در اواخر قرن ۱۸، نظریه‌پردازان حقوق طبیعی سکولار، تلاش‌های قابل‌توجهی در این خصوص انجام دادند. چشمگیرترین تلاش برای ایجاد فلسفه اخلاق لیبرال و سکولار در این دوران، از آنِ امانوئل کانت بود که سعی کرد اثبات کند عقل می‌تواند توجیه‌کننده مجموعه‌ای از اصول اخلاقی و سیاسی باشد – اصولی که بر وظیفه احترام و مراعات کرامت دیگران به‌عنوان عامل‌های اخلاقی عاقل و مستقل مبتنی‌اند.

Human rights

ثانیاً: بنیان‌گذاری نظام جهانی حقوق بشر در جهان امروز بر مبنای دین خاص، غیرممکن است. علی‌رغم اعتراف به وجود برخی از مبانی طرح نظریه حقوق بشر در آموزه‌های ادیان، تدوین نظریه حقوق بشر جهانی و غیرقابل سلب برای همۀ انسان‌ها، بر‌اساس مبنای دینی، با چالش‌های جدی مواجه است. مشکل‌ اصلی که سازمان ملل متحد هنگام تدوین اعلامیه جهانی حقوق بشر با آن روبه‌رو شد، همین نکته بود؛ تدوین‌کنندگان اعلامیه می‌خواستند اعلامیه جهان‌شمول برای حقوق افراد انسانی بنویسند و لذا نمی‌توانستند آن‌ها را بر باور دین خاص پایه‌گذاری کنند. لذا مبنای توجیهی حقوق بشر، منتزع و جدا از باورهای ایدئولوژیکی خاص پایه‌گذاری شد. به ‌هرحال در مسیر بنیان‌گذاری حقوق بشر بر مبنای دینی، موانع و چالش‌های ذیل وجود دارند:

۱-     همۀ مردم جهان دین‌دار نیستند و لذا مبنای دینی همه‌شمول نخواهد بود.

۲-    مردم جهان پیرو دین واحد نیستند و لذا نظریه دینی حقوق بشر، شامل همۀ دین‌داران نخواهد شد.

۳-    در درون یک دین، تنها یک مذهب وجود ندارد، بلکه مذاهب متعدد است.

۴-    در مورد تفسیر متون مقدس دینی، اختلاف شدید وجود دارد؛ بنابراین دستیابی به تفسیر اجماعی در مورد حقوق بشر حتا در درون یک دین مانند اسلام یا مسیحیت یا یک مذهب، غیرممکن است.

۵-    در تفسیر غالب موجود از ادیان فعلی، در اساسی‌ترین اصول حقوق بشر مانند برابری اختلاف است و در جوامع دینی تمایزاتی میان مؤمنان و کافران، زنان و مردان، پیروان فرقه موافق و پیروان فرقه مخالف، وجود دارند که طرح نظریه حقوق بشر جهان‌شمول را تضعیف می‌کنند.

بنابراین در دنیای امروز که پیروان ادیان و مذاهب مختلف در جوامع بشری در کنار هم زندگی می‌کنند، بر مبنای دینی نمی‌توان اندیشه حقوق بشری بنیان‌گذاری کرد یا مقررات حقوق بشری تدوین کرد.

در این‌جا لازم است به این نکته اشاره شود که موضوع مبنای حقوق بشر را با موضوع کمک‌گرفتن از متون دینی برای تأیید حقوق بشر،‌ ‌نباید خلط کرد. به ‌عبارت ‌دیگر، در عین ‌حال که بنیان‌گذاری حقوق بشر جهانی بر مبنای دین با چالش‌های جدی مواجه است، موضع دینی افراد در مورد حقوق بشر می‌تواند تأثیرات جدی مثبت یا منفی بر پذیرش یا رد حقوق بشر داشته باشد، و لذا نباید از اهمیت نقش مثبت یا منفی دین به‌خصوص در جوامع سنتی مانند افغانستان غافل بود. ضرورت طرح بحث نسبت دین/‌اسلام و حقوق بشر در جوامع اسلامی، نیز بر همین اساس توجیه می‌شود. بنابراین اندیشه حقوق بشر نمی‌تواند مبنای دینی داشته باشد و باید برای دفاع و حمایت از آن، مبانی توجیهی سکولار و غیردینی پیدا کرد؛ ولی در عین‌ حال، بعد از بنیان‌گذاری و دفاع از مبانی حقوق بشر، از متون دینی می‌توان و باید برای دفاع از ارزش‌های حقوق بشری استفاده کرد.

همین‌جا لازم است که به یکی از اشکالات عمده مباحث تطبیقی اسلام و حقوق بشر اشاره و پرداخته شود و آن حاکمیت نگاه درون‌دینی بر اندیشه حقوق بشر است. اکثر دانشمندان مسلمان در مقام بحث از نسبت اسلام با حقوق بشر، نگاه‌شان به این گفتمان به‌عنوان یک موضوع فرعی درون‌دینی و حتا فقهی بوده که به ‌سادگی می‌توان حکم حرمت یا جواز آن را صادر کرد. در حالی ‌که اندیشه حقوق بشر یک موضوع برون‌دینی است و اساساً هر‌نوع نگاه درون‌دینی و فقهی با آن، طرح انحرافی محسوب شده و به نتایج نادرست می‌انجامد.

حامیان و مدافعان اندیشه حقوق بشر، این اندیشه را با رویکرد فلسفی و اخلاقی مطرح کرده‌اند و هدف اساسی آن، ایجاد مبنای مشترک برای گفت‌وگو بر مبنای انسانی است و لذا بحث در مورد آن در میان پیروان ادیان و مذاهب مختلف امکان‌پذیر است. در چنین فرضی اگر هرکس با رویکرد و نگاه خاص دینی و مذهبی خود به حقوق بشر مواجهه داشته باشد، هر‌نوع امکان توافق سلب خواهد شد. به‌عنوان ‌مثال اگر یهودی، حقوق بشر را یک موضوع درون‌دینی تلقی کند، برابری دینی و نژادی که در حقوق بشر یک اصل است، نمی‌تواند قابل‌قبول باشد و به همین دلیل یک یهودی با نگاه دینی نمی‌تواند حقوق خود را با یک مسیحی و یک مسلمان برابر بداند. یک مسلمان نیز اگر با معیار درون‌دینی و فقهی، به حقوق بشر نگاه کند، به ‌هیچ‌وجه برابری حقوقی یهودی و مسلمان را نمی‌پذیرد.

بنابراین در جهانی که پیروان ادیان و مذاهب مختلف زندگی می‌کنند، دو راه بیشتر وجود ندارد: یا این‌که پیرو هر‌دین و مذهب بر احکام خاص دینی خود تأکید کرده و اختلافات فراوان موجود با توسل به ‌زور و خشونت فیصله شود، یا این‌که مبنای انسانی، عقلانی و اخلاقی فرادینی برای حل مسالمت‌آمیز مسایل اختلافی میان پیروان ادیان و مذاهب گوناگون پیدا شود. حقوق بشر در واقع چنین مبنا و بنیاد انسانی و فرادینی است، بنابراین هر‌نوع مواجهه درون‌دینی و فقهی با حقوق بشر، انحراف از ماهیت اصلی آن محسوب می‌شود.

 1. سخیداد شریفی
  ۶:۱۴ ب.ظ در جدی ۹م, ۱۳۹۴

  بلی مطالیب شما قابل قدر است به نظری من درست و بجا فر موداید
  چونکه دین ومزهب مخلود بر دوجهان است به شکلی متفاویت مختلف قظاوتش بر دو جهان است نه بر یک جهان
  اما عیلم به این دینا سروکار دارد هیچ دنیای دیگرا نمی شناسد
  ودر تمام دنیا علم یک عیلم است وجواب یکی است
  وحقوق بشر هم بر گرفته از همین پشرفت وتجروبیات علمی صورت گرفته وهم قابل نقط است وهم کم میشود وهم اظافه
  ولی دین ومذهب هرگیز در داخیلش دست کاری نمیشود چون که
  اعتقاد دارد که قبلا کسی به اسم خدا امده قوانین واصولی ره جور کرده تاید هست چه هال چه دهزار سال کسی حق تغیر وانتقاد را ندارد

 2. محمد علی بیانی
  ۱:۵۳ ب.ظ در جدی ۱۸م, ۱۳۹۴

  یک نکته در باره کامنت دوستم عزیزم، این نوع برخورد نتیجه مقایسه اسلام با مسیحیت از یک سو، غفلت از توانایى‏هاى فقه از سوى دیگر و بى توجهى به تأکید اسلام در بهره گیرى از علوم در زمینه هاى گوناگون از جهت دیگر است. فقه اسلامى با توجه به وجود عناصر جهان شمول و موقعیتى در آن در بُعد ثابت و متغیر حیات فرد و جامعه مى تواند راهنما و مرجع باشد. وجود روش اجتهاد که شیوه اى معیار براى فهم دین است، هم صحت و اتقان برداشت‏هاى دینى را تأمین مى کند و هم امکان پاسخ به پرسش هاى جدید را فراهم مى‏آورد. از طرف دیگر، کاربرد فقه و مراجعه به آن به معناى طرد علوم و دانش‏ها نیست، بلکه به تناسب هر موردى باید به دانش‏هاى لازم در آن زمینه مراجعه کرد و در حوزه آموزه هاى متغیّر دین، این علم است که نقش اصلى را در نحوه تحقّق عناصر جهان شمول ایفا مى کند. (شهید صدر، الاسلام یقود الحیات، و اقتصادنا بحثی تحت عنوان منطقۀ الفراغ و وضع عناصر متحرک در اطار عناصر ثابت، و این بحث ها را در مباحث فقهی و اصولی خویش هم دارد) پس نه زمان مراجعه به فقه گذشته و نه رجوع به فقه، مانع بهره گیرى از علوم مى باشد، بلکه در واقع مدیریت فقهى به کارگیرى توانایى هاى دانش بشرى در رسیدن به اهداف و آرمان هاى دینى است.

دیدگاه‌تان را بنویسید: