سال چهارم / شماره : 735 / چهارشنبه / ۲۰م حمل ۱۳۹۹
Vol No 04, Issue 735, Wednesday, 8 April , 2020

شبکه اجتماعی

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 39789

۲۴ قوس , ۱۳۹۴

کریم پاکزاد


انتخابات و دموکراسی 

 کریم پاکزاد

 امروز دور دوم انتخابات منطقوی، یکی از مهم‌ترین انتخابات در فرانسه، بود. نتیجه انتخابات درست سر ساعت ۸ شب، آن‌گونه که قانون پیش‌بینی می‌کند، اعلام شد. این انتخابات، طوری‌که یک‌شنبه گذشته این‌جا نوشتم، به علتی از اهمیت برخوردار بود که دور اول انتخابات پیشرفت چشمگیر حزب «جبهه ملی»، حزب راست افراطی نژاد‌پرست را نشان داد. این پیشرفت محصول عوامل زیادی از قبیل بحران اقتصادی، بیکاری، رشد اسلام رادیکال و تروریست است. ولی دو حادثه در این چند ماه اخیر به محبوبیت این حزب افزود‌: موج بزرگ پناهندگان به سوی اروپا و کشتار ۱۳۵ انسان بی‌گناه در ۱۳ نوامبر در پاریس.

این حزب در ۳ منطقه مهم در صدر جدول نتایج دور اول قرار گرفت. کاندید حزب راست در مقام دوم و کاندید حزب سوسیالیست در درجه سوم. دو آلترناتیف در برابر سوسیالیست‌ها وجود داشت‌: کاندید آن در دور دوم هم اشتراک کند تا اگر هم کامیاب نمی‌شود، به تناسب آرایی که نصیب وی می‌شود در پارلمان منطقه وکیل داشته باشد و یا این‌که برای جلوگیری از به‌قدرت‌رسیدن حزب جبهه ملی به نفع کاندیدا‌های حزب دست راست، کاندیدای سوسیالیست از اشتراک در دور دوم صرف‌نظر کند و هیچ نماینده نداشته باشد.

حزب سوسیالیست این راه دوم را انتخاب کرد و نتیجه آن امشب همۀ دموکرات‌ها را خوشحال کرد‌: هیچ یک از نماینده‌های جبهه ملی قادر به پیروزی نشدند. در یک دموکراسی، انتخابات سالم، شفاف و عادلانه شرط موفقیت یک نظام دموکراتیک است؛ ولی انتخابات به تنهایی دموکراسی نیست. احترام به ارزش‌های دموکراتیک و دفاع از آن، جوهر دموکراسی است‌؛ وگرنه در رژیم‌های استبدادی هم انتخابات وجود دارد. دموکراسی یک سیستم سیاسی شکننده است، دایم از هر‌سو مورد تاخت‌و‌تاز قرار دارد، باید آن را حفظ کرد، از آن در برابر هجوم نیروهای ضد دموکراتیک، نژاد‌پرست با ایدیولوژی‌های افراطی، ضد ترقی و پیشرفت دفاع کرد.

جواد ناجی

جواد ناجی

پارلمان با توجه به نقش نظارتی که دارد، می‌تواند این موضوع را جدی بگیرد. هیچ یکی از کسانی که پای‌شان در این مسئله دخیل‌اند، حاضر نیستند با رسانه‌ها گفت‌وگو کنند و به مردم معلومات دهند. اما پارلمان نظر به قانون و انتظاری که از آن می‌رود، بایستی نگرانی‌های مردم را در این مورد جدی گرفته، پی‌گیری کند. تجربه‌های قبلی از استجواب‌ها رضایت‌بخش نبوده است. پارلمان پس از فراخواندن مسئولان، مسایل را رها کرده یا جدی نگرفته است. این موضوع نباید با یک استجواب خاتمه پیدا کند؛ بلکه باید هر‌از‌چندگاهی نمایندگان پارلمان برای دریافت وضاحت، مسئولان و افراد دخیل در قضیه را مورد پرسش قرار دهند.

مختار وفایی

مختار وفایی

با جبار اسلامی، ولسوال‌ برکه در ولایت بغلان، چند روز قبل تلفنی صحبت کردم. از اوضاع امنیتی برُکه پرسیدم. نگران بود. گفت: از مدتی بدین‌سو تروریست‌های خارجی که اعضای گروه القاعده و جندالله می‌باشند، در قسمت‌هایی از این ولسوالی جابه‌جا شده‌اند.

گفت: اگر در جریان زمستان، کاری برای سرکوب این گروه‌ها صورت نگیرد، ولسوالی بُرکه، به پناه‌گاه امن تروریست‌ها مبدل خواهد شد.

من جبار اسلامی را از نزدیک ندیده‌ام، اما با پخش خبر شهادت‌اش به دست تروریست‌ها، دوستان نوشته بودند که او دانشگاه خوانده و از فرزانگان خردمند این مملکت بوده است.

متأسفم برای این خاک، که فرزندان صدیق و فرزانه‌اش را، مجال‌ خدمت نمی‌دهد!

موتر هایلکس سفید که طالبان در کنار آن ایستاده‌اند، مربوط جبار اسلامی بود که پس از تیرباران‌کردن‌ آقای اسلامی، آن را با خود برده‌اند.

علی آرش

علی آرش

احمدضیا مسعود امروز در جلسه استجوابیه ولسی‌جرگه حاضر نشد، اما ظاهر قدیر نایب اول ولسی‌جرگه در غیاب او حرف‌های تازه‌ای در مورد فرود غیرقانونی یک طیارۀ قطری در هرات که گفته می‌شود به دستور احمدضیا مسعود اجازه نشست گرفته است، بیان داشت.
ظاهر قدیر در بحث آزاد ولسی‌جرگه گفت: حالا مشخص می‌شود که در پلان سفر، یک طیاره نه، بلکه پنج طیاره شامل بوده که باید مهمانان را به هرات انتقال می‌دادند. این مهمانان هم‌چنان برای بود‌وباش‌شان حدود ۵ خیمه که قیمت خرید آن بیش از ۷۶۵۰۰۰ دالر آمریکایی گفته شده است، با خود داشته‌اند. به گفتۀ وی، این مقامات بیش از ۲۵ عراده موتر ضد مرمی نیز برای این سفر آماده کرده بودند که چند برابر موترهای اعلام‌شده از سوی حکومت افغانستان است. او هم‌چنان گفت که به خاطر این سفر دو میلیون دالر به صورت نقدی تبادله شده است. ظاهر قدیر افزود‌ که به منظور آمادگی‌های بیشتر این سفر، چندی پیش‌ زبیر مسعود، پسر احمدضیا مسعود نیز به قطر سفر کرده بود. آقای قدیر گفت، در صورتی که حکومت خواسته باشد، او حاضر است که جزئیات بیشتر این ماجرا را در میان بگذارد.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: