سال چهارم / شماره : 735 / دوشنبه / ۲۵م سنبله ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Monday, 16 September , 2019

بیش از ۶۰ هزار پناهجوی افغانستانی ترکیه را ترک کردند

نویسنده : علی حکمت/دانشجو و فعال پناهجویی در ترکیه - کد خبر : 37932

۱۲ عقرب , ۱۳۹۴

Ali Hekmat


دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه در وب‌سایتش تعداد پناهجویان افغان را ۶۷ هزار نفر نوشته است، در حالی که «انجمن همبستگی و همدردی با پناهجویان افغان در ترکیه» در سرشماری‌ای که یک ماه قبل انجام داده بود، تعداد پناهجویان افغان در ترکیه را فقط چیزی کمتر از ۵ هزار نفر اعلام کرد.

این اولین‌بار است که آمار پناهجویان افغان در دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از آغاز گشایش این دفتر در ترکیه به مرز ۶۷ هزار نفر می‌رسد، در حالی‌ که چهار سال پیش و در پایان سال ۲۰۱۱ میلادی، تعداد پناهجویان افغان در ترکیه به ۵۰۷۷ نفر می‌رسید. از این جمعیت ۶۷ هزار نفری، ۴ هزار و ۱۲۵ نفر آن‌ها در دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به حیث پناهنده شناخته شده و از بقیه ۶۳ هزار تن دیگر هنوز ‌مصاحبه گرفته نشده و آن‌ها پناهنده محسوب نمی‌شوند.

بعد از افزایش پناهجویان افغان در سال ۲۰۱۲ میلادی، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد نگران شد که ممکن با بدتر‌شدن شرایط امنیتی افغانستان‌ و سخت‌گیری‌های مقاما‌ت ایرانی و پاکستانی بر مهاجران افغان مقیم در آن کشورها، تعداد به‌مراتب بیشتری از پناهجویان افغان وارد ترکیه شوند. این دفتر با هماهنگی دولت ترکیه، اقدام شبیه به سیاست سخت‌گیرانۀ دولت استرالیا در قبال پناهجویان‌ کرد و تا اندازه‌ای این اقدام نتیجه داد و باعث کاهش نسبی پناهجویان افغان در این کشور شد. این نهاد از اواسط سال ۲۰۱۲ میلادی تمام فعالیت‌هایش در قبال پرونده‌های پناهجویان افغان را به حالت تعلیق قرار داد که این وضعیت تا آخر سال ۲۰۱۴ ادامه یافت.‌ با بهتر‌شدن مسیر رسیدن به کشورهای مرکزی اروپا، بار دیگر ترکیه مسیر پرتردد برای پناهجویان افغان شد و آن‌ها یک بار دیگر مسیر ترکیه را انتخاب کردند؛ اما نه برای ماندن، بلکه برای یک اقامت کوتاه‌مدت چند‌روزه یا چند‌هفته‌ای، تا در این مدت راه رسیدن به اروپا از مسیر دریایی به یونان را سبک و سنگین کنند.

دروازه‎های بستۀ دفتر کمیساریای عالی پناهندگان‌ برای پناهجویان افغانستانی

در حال حاضر نزدیک به ۵ هزار پناهجوی افغان‌ در شهرهای مختلف ترکیه‌ سرگردان‌اند و هیچ کمکی از سوی دولت ترکیه و سازمان‌های حقوق بشری به آن‌ها صورت نمی‌گیرد. این در حالی است که اکنون دفتر ملل متحد در امور پناهندگان در ترکیه، از پذیرفتن پرونده‌های پناهجویان افغانستان خود‌داری می‌کند و پناهجویانی که توسط این سازمان به‌عنوان پناهنده شناخته شده‌اند نیز در حالت بلاتکلیفی قرار دارند.

اعتراض پناهجویان افغان در آنکارا‌

در ماه‌های اپریل و می سال گذشته، نزدیک به ۸ هزار پناهجوی افغان در آنکارا، پایتخت ترکیه گرد‌هم آمده‌ بودند و ‌علیه سیاست تبعیض‌آمیز و سخت‌گیرانۀ کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد‌‌ اعتراض کردند. این گروه از پناهندگان ادعا داشتند که روند رسیدگی به درخواست پناهندگی مهاجران افغانی در ترکیه بسیار طولانی است و از طرف دیگر شرایط زندگی آن‌ها ناگوار و نگران‌کننده است.

این معترضان در بیانیۀ‌شان با اشاره به حجم تلفات ناشی از مهاجرت‎های غیرقانونی گفته‌اند: «اما ما راه درستی را انتخاب کرده‌ایم. ‌ما به سازمان ملل متحد به حیث مدافع حقوق بشری خویش مراجعه کرده‌ایم. ما به ‌طور غیرقانونی خود را به کوه‌ها و دریاها و اقیانوس‌ها نینداخته‌ایم. پس چرا هنوز برای ما کاری کرده نمی‌توانید؟»

یک عضو «انجمن همبستگی و همدردی با پناهجویان افغان در ترکیه» می‌گوید که ما در سال ۲۰۱۱ در یک نامه سرگشوده خطاب به کمیساریا نوشته بودیم که «اگر به عملکردهای سخت‌گیرانه و تبعیض‌آمیز‌تان ادامه دهید، ما به شکل گروهی خود را در مسیر اروپا به آب خواهیم زد و مجبوریم دیگر پیش شما نیاییم و دست به دامان قاچاقبران انسان شویم.» همان قسم که نوشته بودیم، متأسفانه عملی شد. کمیساریای عالی پناهندگان کوتاه نیامد و پناهجویان از سر ناچاری خود را به آب و آتش زدند تا به اروپا برسند.

مسیر اروپا، جایگزین ثبت‌نام در دفتر کمیساریا در ترکیه‌

ترکیه یکی از کشورهایی است که مدت‌ها مسیر و پناهگاه‌ برای پناهجویان افغان بوده است. آن‎هایی که در دفاتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه ثبت‌نام شده‌اند، در شهرهای مختلف ترکیه در شرایط اسفباری زندگی می‌کنند. آن‌ها بدون اجازۀ کار‌، ‌بیمۀ صحی و ‌دریافت کمک‌های مالی از طرف دولت ترکیه و کمیساریا به زندگی‌شان ادامه می‌دهند و اجازۀ خارج‎‌شدن از شهر را ندارند. سازمان‌های مدافع حقوق مهاجران نیز با افزایش پناهجویان سوری، بیشتر توجه‎شان را به سوری‎ها متمرکز کرده‎ و بقیه فراموش شده‎اند.

بعد از تطبیق سیاست سخت‌گیرانۀ کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد – شعبه ترکیه، پناهجویان افغان ساکن در ترکیه این‌بار راه‌ دیگری غیر از ماندن در ترکیه را تجربه می‌کنند. آن‌ها همگام با پناهجویان تازه‌وارد افغان،‌ راه‌های پرخطر رسیدن به اروپا را سبک و سنگین می‎کنند. سرانجام گروهی مسیر دریایی را انتخاب می‌کنند و گروهی دیگر پیمودن راه‌های خشکه را بر می‌گزینند. پناهجویان برای رسیدن به اروپا مجبورند به ‌شکل غیر‌قانونی از کشورهای ایران، ترکیه و یونان عبور کنند تا به کشورهای مد نظرشان برسند. اگرچه تا سال گذشته میلادی اکثر پناهجویان مسیر ایتالیا را انتخاب می‌کردند که با هزینه سنگین این مسیر برای پناهجویان، از اوایل بهار سال جاری مسیر ارزان‌تر و طولانی‌تری برای پناهجویان گشوده شد که پناهجویان را از یونان، مقدونیه، صربستان، مجارستان و اتریش به کشورهای مرکزی، غربی و شمالی اتحادیه اروپا می‌رساند.

هزاران پناهجوی هم‌وطن که سال‌ها بی‌سرنوشت در ترکیه مانده بودند، این فرصت را از دست ندادند و گروه‌گروه ترکیه را ترک کردند، طوری که حالا خیلی از شهرهای ترکیه خالی از پناهجویان افغان شده و دیگر در ترکیه ۶۰ هزار پناهجوی افغان نه، بلکه فقط چیزی کمتر از ۵ هزار پناهجو هنوز ماندگارند.

Migrant families jump into the freezing shallow cold water on the shores of the Greek island of Lesbos Migrants help each other cross a running stream during a rainstorm on the island of Lesbos Refugees and migrants arrive on a dinghy from the Turkish coast to the Skala Sykaminias village on the northeastern Greek island of Lesbos english Oct

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: