سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۳۱م سنبله ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 22 September , 2019

معنای جنون، استراتژی ایالات متحده دربارۀ افغانستان و پاکستان است

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 36957

۲۶ سرطان , ۱۳۹۵

Shafiq@


دونالد ترومپ [یکی از نامزدان حزب جمهوری‌خواه برای ریاست‌جمهوری آمریکا] حق‌ به‌جانب است: رهبران ایالات متحده احمق‌اند. آن‌ها چیزی نیستند، مگر گروهی از بازنده‌ها. دست‌کم وقتی موضوع افغانستان و پاکستان پیش‌ می‌آید، این حرف درست است. این مسئله تنها در پی دو تحول بزرگ در هفتۀ جاری، قابل جمع‌بندی است.

مسئلۀ اول، اعلام برنامۀ رییس‌جمهور باراک اوباماست که بر‌اساس آن ایالات متحده خروج نظامیانش را از افغانستان کُند می‌کند. بر‌اساس برنامۀ جدید، به جای حفظ حدود ۱‌هزار سرباز، ۹۸۰۰ سرباز در ۲۰۱۶، و ۵۵۰۰ سرباز در ۲۰۱۷ در آن کشور باقی خواهند ماند. مأموریت آن‌ها محدود به آموزش نیروهای افغان و حمایت از عملیات‌های مبارزه با تروریسم است. این برنامه، اظهارات اوباما را کمک خواهد کرد که «روند مصالحه به رهبری افغان‌ها منجر به توافق سیاسی‌ای» می‌شود که کابل را «یک ‌متحد باثبات و متعهد» خواهد ساخت.

اگر این گفتار بیش از حد واقعی باشد، دلیل آن این است. این سیاست جدید در بهترین حالت، یک راه‌حل موقتی است‌ ـ‌‌باتوجه به هزینۀ خون و سرمایه‌ـ‌ نه یک راه‌حل خالی از دردسر. دیوید گالولا، استاد نظامی فرانسه‌ای که پدرخواندۀ ایدئولوژیکی سیاست مبارزه با تروریسم ایالات متحده است، سال‌ها پیش درک کرده بود که حمایت یک ‌کشور همسایه می‌تواند خیلی ساده شورش‌گری را دوامدار کند. مأموریت ایالات متحده تا زمانی در افغانستان موفق نخواهد شد که ارتش پاکستان به رواداری و حمایت از طالبان افغان، شبکۀ حقانی و دیگر گروه‌های تروریستی، ادامه دهد. جامعۀ اطلاعاتی ایالات متحده به تکرار گفته‌اند که این حمایت برای سال‌ها ادامه داشته است.

در یک ‌سطح، اوباما به این مشکل پی برده است. او در ۱۵ اکتوبر گفت: «پناهگاه‌های طالبان و دیگر تروریستان باید محو شوند». اوباما افزود که او دربارۀ این مسئله با نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان در جریان سفرش به واشنگتن در هفتۀ آینده بحث خواهد کرد. کاخ سفید و ادارۀ سیاست خارجی ایالات متحده، هنوز معتقدند که متقاعدکردن اسلام‌آباد دربارۀ خوبی‌های سرکوب سازمان‌های تروریستی، یک نیاز است. ولی اجازه دهید این قمار پایان یابد. مشکل اصلی‌ که ایالات متحده با آن در منطقه روبه‌روست، دیگر القاعده و طالبان نیست؛ این ارتش پاکستان است که همواره اهداف خودش را بیش از کسانی در آن کشور دنبال کرده است که مصمم به دفاع از آن هستند. این ارتش سابقۀ ۴۰ سالۀ پشتیبانی از تروریستان در برابر افغانستان، هند و «اخیراً» آمریکایی‌ها را دارد. حتا در نبود مدرک قطعی، کم‌ترین تردیدی وجود دارد که ارتش پاکستان و سازمان اطلاعاتی آن (‌ای‌اس‌آی) اسامه بن لادن را پناه داده بود و از ملاعمر، رهبر طالبان محافظت می‌کرد. سیاست پشتیبانی از تروریسم، با یک ایدئولوژی منحرف، ناگزیری سیاسی و منافع جمعی به پیش برده شده است. ارتش مدت‌های طولانی از اسلام‌گرایی استفاده کرده و تهدیدهای خارجی را در ترکیب اولویت سیاسی حفظ و منافع اقتصادی‌اش را تقویت کرده که از ‌سمنت گرفته تا شبکه‌های مخابراتی را شامل می‌شود.

شریف همکاری بسیار کمی را پیشنهاد کرده است. اعتراضات ضدحکومتی در سال ۲۰۱۴ که ارتش آن را مهندسی کرده بود، او را ناگزیر کرد تا از سیاست خارجی و امنیتی به نفع ارتش صرف‌نظر کند. بسیاری از ‌مفسران پاکستان آن ‌را «کودتای نرم» توصیف کردند. امروز تعدادی جداً باور دارند که نخست‌وزیر در اسلام‌آباد مسئول است نه بیشتر از آن.

چرا ایالات متحده با ادامۀ صدور تروریسم پاکستان برخورد نمی‌کند؟ پاسخ ساده، سلاح‌های هسته‌ای است. پاکستان مداوم مواد شکاف‌پذیر برای ذخیره‌گاه اتمی‌اش را افزایش داده و حالا برای ۱۶ تا ۲۰ کلاهک در سال، مواد تولید می‌کند، برخلاف آنچه هند سالانه برای حدود ۵ کلاهک مواد تولید می‌کند. توجیه اولیۀ پاکستان، برنامۀ اتمی دهلی‌نو بود. هند ذخیره‌گاهی را دارد که برآورد می‌شود حدود ۹۰ تا ۱۱۰ ذخیره‌گاه دارد. باور بر این است که پاکستان بین ۱۱۰ تا ۱۳۰ کلاهک دارد (هرچند برخی کارشناسان اعتقاد دارند که احتمالاً تعداد آن دو برابر محاسبه شود.) ولی رقابت یک‌طرفه، دیگر یک ‌رقابت تسلیحاتی نیست.

این‌ بهانه که پاکستان به ‌دنبال سلاح هسته‌ای برابر با هند است، دیگر اعتبار کمتری دارد و به چند دلیلِ ناپذیرفتنی، گسترش سلاح اتمی‌اش را توجیه می‌کند. یکی از این‌ها که بیشترین جاذبه را داشت، سرزنش دکترین نظامی هند، «شروع سرد» بود که بر‌اساس آن اگر حملۀ تروریستی رخ دهد، حملات تنبیهی در داخل پاکستان راه‌اندازی خواهد شد. ارتش هند این استراتژی را در سال ۲۰۰۴ مورد ملاحظه قرار داد، ولی هرگز ارتش یا حکومت هند رسماً آن را مورد تصویب قرار نداد. استراتژیست‌های پاکستان نیز که بسیاری‌شان با ارتش رابطه دارند، هزینه‌های دفاعی، عصری‌سازی ارتش و حتا شعارهای ظاهراً خصمانۀ هند را به‌عنوان دلایلی برای اسلام‌آباد عنوان کرده‌اند که این ‌کشور بر سلاح اتمی‌اش برای جبران نابرابری میان دو کشور تکیه می‌کند. این‌ها چیزهای بیشتر از بهانه‌ برای افزایش سلاح‌های اتمی پاکستان نبوده‌اند. دلیل واقعی توسعۀ برنامۀ اتمی پاکستان، هند نیست؛ باج‌خواهی از ایالات متحده است.

ترس واشنگتن از فروش، دزدی، گم‌شدن، خرابکاری یا استفادۀ اتفاقی از سلاح اتمی است. در دوران ادارۀ جورج بوش، گزارش شد که حدود ۱۰۰ میلیون دالر برای مصؤنیت ذخیره‌گاه اتمی پاکستان هزینه شده است. هم‌چنین پس از سال ۲۰۰۱، به ‌رغم ادامۀ حمایت ارتش پاکستان از گروه‌هایی همانند شبکۀ حقانی که صدها آمریکایی را کشته‌اند، پاکستان بیش از ۲۰ میلیارد دالر حمایت نظامی از ایالات متحده به دست آورده است. این بزرگ‌ترین سرکیسه‌کردن/ بخشش‌کردن در تاریخ بوده است.

مشکل اصلی‌ که ایالات متحده با آن در منطقه روبه‌روست، دیگر القاعده و طالبان نیست؛ این ارتش پاکستان است که همواره اهداف خودش را بیش از کسانی در آن کشور دنبال کرده است که مصمم به دفاع از آن هستند. این ارتش سابقۀ ۴۰ سالۀ پشتیبانی از تروریستان در برابر افغانستان، هند و «اخیراً» آمریکایی‌ها را دارد. حتا در نبود مدرک قطعی، کم‌ترین تردیدی وجود دارد که ارتش پاکستان و سازمان اطلاعاتی آن (‌ای‌اس‌آی) اسامه بن لادن را پناه داده بود و از ملاعمر، رهبر طالبان محافظت می‌کرد. سیاست پشتیبانی از تروریسم، با یک ایدئولوژی منحرف، ناگزیری سیاسی و منافع جمعی به پیش برده شده است. ارتش مدت‌های طولانی از اسلام‌گرایی استفاده کرده و تهدیدهای خارجی را در ترکیب اولویت سیاسی حفظ و منافع اقتصادی‌اش را تقویت کرده که از ‌سمنت گرفته تا شبکه‌های مخابراتی را شامل می‌شود.

چه‌چیزی این شگرد را بیشتر درخشان می‌کند که حتا قربانی باج‌خواهی آن را درک نمی‌کند؟ به دومین تحول بزرگ استراتژی افغانستان‌ـ‌پاکستان این هفته نگاه کنید. به نوشته‌های دیوید اگنوتیوس در واشنگتن پست و دیوید سنجر در نیویورک تایمز، کاخ سفید در نظر دارد تا کنترل بر دستیابی پاکستان به فناوری، تجهیزات و سوخت اتمی را در بدل این تعهد اسلام‌آباد کاهش دهد که بر اساس آن برنامۀ سلاح اتمی‌اش را محدود خواهد کرد. (کاخ سفید عملاً امکان این معامله را دست‌کم جلوه داده است.) آن‌گونه که اگنوتیوس اشاره می‌کند، چنین توافقی به همکاری پاکستان دربارۀ افغانستان ارتباط نزدیک دارد. این توافق احتمالاً شیرینی‌ای برای پاکستان است تا طالبان را به میز مذاکره بیاورد.

ولی به ‌رغم وسوسه‌‌‌انگیز‌بودن پیشنهاد «جریان اتمی»، آن‌گونه که مدافعان این پالیسی توضیح داده‌اند، این یک‌ ایدۀ هراس‌انگیز است. برای لحظه‌ای فراموش کنید که پاکستان یک دولت حامی تروریسم است یا این‌که چنین معامله‌ای مخاطره‌انگیز تشویق رفتار بد است. چنین معامله‌ای، سابقۀ طولانی انتظارات پاکستان از ایالات متحده را ادامه می‌دهد که برآورده نشده است. گذشته‌ای از ناامیدی که به افکار ضدآمریکایی در این‌ کشور دامن زده است. توافق هسته‌ای از این نوع بدون اشاره به کنگره، با توجه به سابقۀ دوگانۀ گسترش برنامۀ هسته‌ای پاکستان، با ایستادگی در داخل حکومت ایالات متحده مواجه خواهد شد. حتا در صورت عدم مخالفت در ایالات متحده، گروه تأمین‌کنندگان هسته‌ای، اتحادیۀ پرقدرت بین‌المللی متشکل از ۴۸ کشور عضو که ایالات متحده نیز شامل آن است، قطعاً آن را وتو خواهد کرد.

افزون بر این، ضمانتی وجود ندارد که اسلام‌‌آباد به چانه‌زنی‌اش پایان می‌دهد. واشنگتن در کوتاه‌مدت پاکستان را در بدل تعهد درازمدتی کمک خواهد کرد که بر‌اساس آن برنامۀ اتمی‌اش را محدود می‌کند. این وعده‌ای است که اسلام‌آباد نشان داده، هیچ‌چیزی نسبت به حفظ منافعش اولویت ندارد. در نهایت پاکستانی‌ که با کمبود انرژی مواجه است، به‌مراتب نسبت به از‌دست‌دادن ادامۀ انزوای هسته‌ای‌اش، در مقایسه با جامعۀ بین‌المللی برای به‌دست‌آوردن چنین معامله‌ای فاصله دارد.

بنابر‌این، حتا پیش از آن‌که «جریان هسته‌ای» مدنظر قرار بگیرد، این وظیفۀ پاکستان است که حسن‌ نیت خود را نشان دهد ‌ـ ‌دربارۀ گسترش فعالیت‌های اتمی گذشتۀ خود وضاحت دهد، به‌عنوان سیاست یک‌ دولت به حمایت از تروریسم پایان دهد و موضع هسته‌ای ثابت روی‌دست گیرد. سرانجام، اگر چنین توافقی به واقعیت تبدیل شود، مناسبات ایالات متحده با هند را دچار نوسان خواهد کرد که کارنامۀ هسته‌ای به‌مراتب بهتر داشته است. هند میان سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۸، از طریق یک‌سری اقدامات حقوقی، آیین‌نامه‌ای و سیاسی، اجازه داد تا فناوری، سوخت و تجهیزات اتمی غیرنظامی وارد این ‌کشور شود. حسن‌ نیت بسیار زیادی برای ایالات متحده در هند ایجاد شده که با چنین توافقی یک‌شبه از دست خواهد رفت.

این توافق پیشنهادی برای ادغام برنامۀ اتمی پاکستان و عدم رسیدگی به سازوکار پاکستان در افغانستان، تنها نشان‌دهندۀ بی‌شعوری در مناظرۀ ترومپ است. به‌ نظر می‌رسد که کاخ سفید کاملاً از واقعیت‌های سیاسی و امنیتی جنوب آسیا دور شده است. این عجیب و خنده‌دار است که مقام‌ها و کارشناسان ایالات متحده هنوز دربارۀ یک «فرمانده سرکش» با «هم‌فکران رادیکالی» هراس دارند که کنترل یک بمب اتمی پاکستانی را به دست می‌آورند. ارتش پاکستان سال‌هاست که رادیکال و سرکش شده است.

منبع: فارن پالیسی

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: