سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۲۷م اسد ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 18 August , 2019

رقابت استراتژیک جهادیان

نویسنده : ژان پی‌یر پیرین/نسیم ابراهیمی - کد خبر : 30519

۱۸ جوزا , ۱۳۹۴

nasim Ibrahimi@


 بی‌رحمی، شرارت و قساوت قلبی دولت اسلامی روز‌ به ‌روز افزایش یافته است. مسیحیان و غرب، پیام نرمی را از سوی جبهۀ النصرة (شاخۀ رسمی سازمان القاعده در سوریه) در‎یافت کرده‎اند؛ در عین‎حال، این پیام حامل یک تهدید بزرگ در برابر شهرهای علوی‌ها‎ست. این دو گروه جهادی که هر‎کدام تلاش دارند تا بر خاک سوریه تسلط یابند، دو استراتژی متفاوتی را برای نزدیک‎کردن خود به غربی‌ها در پیش گرفته‎اند. در عقب این دو استراتژی که می‌خواهند رابطه بر قرار کنند، یک رقابت ‎نهفته است که در گذشته با رویارویی‌های خونباری نشان داده شده بود.

زمانی‌که گروه دولت اسلام شهر باستانی یونانی‎ـ‎رومانی پالمیر را به تصرف خویش در‎آورد، یک هفته پس از آن به روز پنج‎شنبه، ۲۰ نفر زندانی را در تالار نمایش تیاتر مربوط به رُم باستان، اعدام کرد. اسلام‌گرایان این جنایت جنگی را در پیش چشمان مردم این شهر مرتکب شدند. اتهام‎شان این بود که آن‎ها در صف «رژیم بشار اسد» جنگیده‎اند. در واقع این کشتار بی‌رحمانه پاسخی بود به مصاحبۀ ابومحمد الجولانی، رهبر جبهه النصرة‎. او در روز چهارشنبه در شبکه تلویزیونی الجزیره که وابسته به دولت قطر است، مصاحبه‎ای داشت. ابومحمد الجولانی، در همین مصاحبه وفاداری خود را به ایمن الظواهری، رهبر شاخه مرکزی سازمان القاعده و جانشین اسامه بن لادن بیان داشت. این گفته‌ها بیان‌گر آن‌ است که این گروه از حملۀ غربی‌ها باکی ندارند. «به خاطر خدشه‎دار‎نشدن جنگ کنونی، بر اساس اهداف و ساختاری که ما داریم، نمی‌خواهیم از خاک سوریه به‎عنوان مرکز و پایگاه علیه غرب و اروپا استفاده کنیم». رهبر این گروه، که چهرۀ خود را پوشانیده بود، در حالی این حرف‎ها را بیان داشت که دستار سیاه‎رنگ بر سر داشت و بر یک چوکی زرین طلایی تکیه زده بود، که گویا رهبر یک دولت است‎.

palmyra

دفاع از خود

ابومحمد الجولانی با اشاره به ‎مقامات واشنگتن گفت که اگر هواپیماهای امریکا بمباردهای خود را توقف ندهند، این گروه در برابر آن بی‌پاسخ نخواهند ماند: «راه برای تمام گزینه‌ها باز است. هرکس حق دفاع از خود را دارد.» وی هم‌چنان امریکا را متهم کرد که با رژیم اسد هم‎سویی دارد؛ به همین خاطر، از حریم هوایی سوریه آزادانه استفاده می‌کنند. او با یک شور و اشتیاق سخنان خود را علیه رژیم اسد ادامه داد: «مأموریت ما در سوریه سقوط‎دادن رژیم است. ما می‎خواهیم که این رژیم، تمام‌ نشانه‌ها و متحدان او همانند حزب‎الله را از میان برداریم. من سقوط رژیم اسد را به همین زودی به شما اطمینان می‌دهم. نمی‌خواهم که در این مورد زیاد خوشبین باشم، اما نشانه‌های مثبت زیاد است.» وی عین حرف را در سال ۲۰۱۳ در یک مصاحبه دیگرش در تلویزیون الجزیره نیز گفته بود. پس در این صورت، وضعیت مسیحی‌ها و علوی‌ها چه خواهد شد؟ مشکلی برای اولی نیست، اما این گروه دوم، در معرض یک تهدید بزرگ قرار دارد و هدف اصلی گروه‌ اسلام‎گرا می‎باشد. «اگر آن‌ها سلاح خود را به زمین بگذارند، از رژیم اسد جدا شوند، دیگر در کنار آن‌ها نجنگند و دوباره به اسلام برگردند، پس در این صورت آن‌ها برادران مایند». این سخنان را الجولانی در مورد علوی‌ها بیان داشت. وی هم‌چنان در مورد مسلمان‎بودن آن‌ها گفت: «آن‌ها از دین خدا و اسلام خارج شده‎اند». او به شکل غیر‎مستقیم بیان داشت که کشتن آن‌ها مشروع است.

با این‌نشانه‌ها، دیگر نمی‌توان از رابطۀ دولت قطر با شبکۀ القاعده انکار کرد. این کشور، اطلاعات را در دسترس این گروه قرار می‌دهد و آ‌ن‌ها را تشویق می‌کند. با وجودی که یکی از متحدان ایالات‌ متحدۀ امریکاست، اما یکی از حامیان مالی گروه‌ القاعده نیز است. مصاحبه در دور یک میز که بیرق سیاه‎رنگ جهادیان میان خبرنگار و مهمانش گذاشته شده است، یکی از نشانه‌های رابطۀ نزدیک این کشور با این سازمان رادیکال است.

انصراف

کشتار وحشیانه بیست زندانی در تالار تیاتر مربوط به رُم باستان از سوی دولت اسلامی، نشان می‌دهد که این گروه کارت انصراف را به بازی گرفته است. ساحه‌ جذاب و دیدنی پالمیر، یکی از جاهای دیدنی مشهور در جهان است که پیش از سال ۲۰۱۱، سالانه تا ۱۵۰۰۰۰ گردشگر، از این شهر دیدن می‌کردند. از همین‎رو، قربانیان این شهر، خیلی بازتاب رسانه‌ای داشت. این نشان می‌دهد که گروه دولت اسلامی ‎شناخت خوبی از فرهنگ غربی دارد و می‌داند که چگونه با احساسات جمعی بازی کند. این یک تاکتیک جنگی از سوی رهبران اسلام‌گرایان است که با این تاکتیک نشان می‌دهند که تا چه ‌اندازه نسبت به رقیب خود رادیکال‎اند و این شیوۀ رفتاری برای جذب همکاران جدید از سطح جهان ارزش به‎سزایی دارد.

 نویسنده: ژان پی‌یر پیرین

برگردان: نسیم ابراهیمی

منبع: روزنامۀ فرانسوی‌زبان لیبراسیون

 

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: