سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۳۱م سنبله ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 22 September , 2019

صفحه اول

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 2570

۲۳ حمل , ۱۳۹۳

DAWN


 انترنشنال نیویورک ‌تایمز

پیش‌بینی بزرگ سهام گوشت خوک

نسخۀ منطقه‌ای آسیایی روزنامۀ انترنشنال نیویورک‌ تایمز، در صفحۀ اولش، از تیتر یک گرفته تا عکس اول خود را به مطالبی اختصاص داده که مخاطبان آسیایی آن بیشتر به آن علاقه‌مندند. در عکس یک این روزنامه، شهروند چینی مشاهده می‌شود که گوشت خوک را در پشتِ ‌سر موترسایکل خود حمل می‌کند. در چشم‌انداز عکس، منظرۀ طبیعی و آسمان نیمه‌ابری، همراه با نمایی از ساختمان‌هایی دیده می‌شود که نشان‌دهندۀ رشد شهرسازی است. در توضیح عکس نوشته شده است «خوک به منطقۀ سانیا در ولایت هاینان منتقل و حمل می‌شود. چین حدود نصفی از ۱۰۹ میلیون تُن گوشت خوک تولیدی در سطح جهان را در سال جاری تولید و مصرف خواهد کرد.»

پس از سال‌ها رشد فزایندۀ اقتصادی‌ چین، از میزان شتاب این روند در سال‌های اخیر کاسته شده و همزمان رهبران جدید این کشور تلاش دارند با ایجاد اصلاحات در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی، جایگاه این کشور را به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان نگه دارند.

تیتر اول انترنشنال نیویورک ‌تایمز نیز به همین موضوع اختصاص یافته و مطلبی زیر عنوان «‌پیش‌بینی سهام بزرگ از علاقه‌ای به گوشت خوک.» نویسندۀ این روزنامه که به نظر می‌رسد در هنک‌کنگ مستقر باشد، نوشته است که در چین، خوک سهم بزرگی در اقتصاد این کشور دارد. با توجه به پیش‌بینی‌ها، سرمایه‌گذاران می‌خواهند شانس‌شان را در این بازار بیازمایند.

«دسیسه‌های روسیه برای نفوذ، نه حمله»، «وب؛ رشد بیشتر، امنیت کمتر»، «نگرانی از برنامۀ پلاتینیوم جاپان» و بریده‌های مطالب و خبرها از صفحات داخلی در برگ نخست انترنشنال نیویورک‌ تایمز بازتاب یافته است.

دان

قطع ۱۲ تا ۱۸ ساعت برق

کمبود نیروی برق، ناتوانی دولت در پاسخ‌دهی به نیازمندی‌های مردم و ضعف زیرساخت‌ها از جمله عوامل اصلی در شکست حزب مردم پاکستان در انتخابات سال گذشته بود. همان‌گونه که ناظران پیش‌بینی می‌کردند، دولت حزب مسلم‌لیگ، شاخۀ نوازشریف باید برای پاسخ مثبت به صدای مردم که آنان را در انتخابات به پیروزی رساندند، در این جهت کاری مؤثر و چشم‌گیر انجام می‌دادند. اما با گذشت یک‌ سال، مشکل به مراتب بیشتر به چشم می‌خورد.

روزنامۀ دان، تیتر یک خود را به همین موضوع اختصاص داده و در مطلبی زیر عنوان «کاهش نیروی برق، به قطع ۱۲ تا ۱۸ ساعت برق می‌انجامد.» این روزنامه در ادامه نوشته که با رسیدن درجۀ گرما در ماه سرطان به حدود ۴۰ درجۀ سانتی‌گراد در اکثر بخش‌های پاکستان، تخلیۀ آب از دو بند بزرگ به دلیل کاهش نیازمندی‌های آبیاری، کمبود برق از همین ‌حالا تا حدود ۶ هزار مگاوات کاهش یافته و مقام‌ها را ناگزیر کرده تا برق را میان ۱۲ تا ۱۸ ساعت قطع کنند.

عکس یک روزنامۀ دان به نوازشریف، نخست‌وزیر پاکستان، اختصاص یافته که در «انجمن ملی آسیایی بوآئو» حضور یافته و نیازمندی ارتباطات منطقه‌ای را مهم خوانده است. این انجمن در سال ۲۰۰۱ تأسیس شده که هدف آن، ترویج همگرایی اقتصادی منطقه‌ای و توسعۀ کشورهای آسیایی است. دردسر احتمالی حزب تحریک انصاف در دولت ایالتی خیبرپشتونخواه از جانب مقام‌های بازنشسته، از دیگر مطالب صفحۀ اول روزنامۀ دان است. در این شماره، هیچ مطلب بین‌المللی در صفحۀ اول این روزنامه بازتاب نیافته است.

واشنگتن ‌‌پست

وام والدین از فرزندان گرفته میشود

در هفتۀ جاری، دست‌کم در دو شمارۀ روزنامۀ واشنگتن ‌پست، مسئلۀ داخلی این کشور را با‌اهمیت تلقی کرده که برای بسیاری شهروندان ایالات متحده، به‌ویژه طبقۀ متوسط شهری این کشور می‌شود گفت حیاتی است. بحث اقتصاد و مسایل مرتبط با آن مثل اشتغال، بیکاری، مالیات و همانند اینها برای میلیون‌ها شهروند آمریکایی از اهمیت برخوردار است، به‌ویژه آنانی‌ که شغل دایمی ندارند و پس از تصویب‌نشدن قانون حقوق بیکاران توسط کنگرۀ این کشور، بیش از یک ‌میلیون آمریکایی از دریافت حقوق‌شان محروم شدند.

روزنامۀ واشنگتن پست، تیتر اول خود را به مسئلۀ مالیات اختصاص داده و مطلبی را زیر عنوان «هزاران تن بازپرداخت مالیات را برای قرضۀ چندین دهۀ والدین‌شان از دست می‌دهند.» این روزنامه در این گزارش، همانند شمارۀ چند روز پیش خود، داستان مادربزرگی را توصیف کرده که ضمن دریافت نامه‌ای در چند هفته پیش، خبردار شده است که بازپرداخت او به وام چندین دهه ‌پیش والدینش تلافی شده؛ بنابراین او دیگر نمی‌تواند این پول را به دست آورد. قرضه‌ای که از آن سخن می‌رود، مربوط به دهۀ ۱۹۶۰ است؛ زمانی‌ که شخص محور این گزارش، تنها ۵ سال داشته است.

کناره‌گیری وزیر بهداشت ایالات متحده و پیامد آن بر بیمهة درمانی باراک اوباما، دیگر مطلب با اهمیت درجه‌ دوم در صفحۀ اول واشنگتن ‌پست است. دیگر خبرهای این روزنامه، کاهش هزینه‌های پنتاگون و جابه‌جایی در گردانندگان شبکۀ سی‌بی‌اس است. عکس اول این روزنامه به تیمی از پولیس فدرال آمریکا اختصاص یافته که در حال تمرین نجات گروگان‌ها در یکی از مراکز آموزشی‌اند.

در قسمت صفحۀ پایانی صفحۀ اول، بریده‌هایی از مطالب و خبرهایی بازتاب‌یافته است که در صفحات داخلی آن منتشر شده است.

نشنل

بازداشت پنجمین متهم حمله با چکش

اخیراً حمله با پتک یا چکش بر سه زن اهل اماراتی در لندن، در شماری از رسانه‌ها خبرساز شده است. روزنامۀ اماراتی نشنل نیز تیتر یک خود را به همین موضوع اختصاص داده و نوشته است که «پنجمین متهم حمله با چکش بازداشت شد.» در سوتیتر این خبر می‌خوانیم، حالا‌ که وضع یکی از زنان وخیم است، زندگی دو تن دیگر با خطر روبه‌رو نیست. آنان در طبقۀ پنجم هتل‌شان در مرکز لندن، حوالی ساعت یک نیمه‌شب یکشنبۀ گذشته هدف قرار گرفتند.

خبر دوم، همراه با عکس اول روزنامۀ نشنل، باز هم به موضوع داخلی این امیرنشین اختصاص یافته و در توضیح عکس نوشته شده است که «کتابخانۀ عمومی جدیداً بازشده در ساحۀ خانوادگی در کورنیش [تفریحگاه ساحلی]، ابوظبی، یکی از آخرین پروژه‌هایی است که توسط وزارت فرهنگ، جوانان و توسعۀ جوامع ایجاد شده و هنگام استراحت در زیر نورخورشید، برای کودکان و والدین‌شان، ضمانت‌شده است.»

دیگر موضوع داخلی که در صفحۀ اول این روزنامه بازتاب یافته، عنوان «مصون‌شدن جاده‌های خطرناک» است که در ادامه مخاطب می‌خواند که افزایش گشت‌زنی‌ها به کاهش حدود نصف مرگ‌ومیرهای ناشی از حادثات ترافیکی کمک کرده است.

اخیراً کشورهای حوزۀ خلیج‌فارس سفیرانشان را از دوحۀ قطر فراخوانده بودند، اما در مطلبی از قول وزارت خارجۀ کویت نوشته شده است که گفت‌وگوها منجر به «گام‌های مثبت در حل اختلافات خلیج» شده است و احتمال بازگشت سفیر سه کشور به قطر وجود دارد.

پرده‌برداری نارندرا مودی، نخست‌وزیر احتمالی آیندۀ هند از متأهل‌بودنش پس از چندین‌ سال، تنها مطلب بین‌المللی بازتاب‌یافته در صفحۀ اول نشنل است.

…………………………………

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: