سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۳۱م سنبله ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 22 September , 2019

صفحه اول

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 2464

۲۰ حمل , ۱۳۹۳

NYTIMES


نیویورک‌تایمز آسیا

مکاتبی با شاخۀ مذهبی در آمریکا

هرچند عکس اول نسخۀ آسیایی روزنامۀ نیویورک‌تایمز به موضوع منطقه‌ای اختصاص یافته است، اما در تیتر یک آن مسئلۀ داخلی ایالات متحده آمریکا بازتاب یافته است. همان‌گونه که در اکثر خبرگزاری‌ها و رسانه‌های معتبر بین‌المللی خبرهایی از ماراتون انتخابات در بزرگ‌ترین دموکراسی جهان در صدر قرار گرفته، این روزنامه نیز عکسی از یک رأی‌دهندۀ هندی در صفحۀ اول خود چاپ کرده است. در توضیح این عکس نوشته شده است که «تمرین عظیم دموکراسی». در تصویر زن هندی در حال‌ رأی‌دادن مشاهده می‌شود که برای انتخاب نمایندگان مجلس سفلای هند در منطقۀ دورافتادۀ دبروگر در شمال این کشور، در نخستین مرحلۀ انتخابات سراسری این کشور رأی خود را به صندوق می‌اندازد. انتخاباتی که در آن ۸۱۴ میلیون واجد شرایط شرکت خواهند کرد و ۶ هفته به طول خواهد انجامید.

در مطلب اصلی این روزنامه که تیتر یک شده، موضوع آموزش در مکاتب ایالات متحده اختصاص یافته است. در این مطلب گفته شده است که محصلین چینی در مؤسسات کاتولیک هزینه‌های سنگینی می‌پردازند، اما لازم نیست عقایدشان را تبدیل کنند.

نسخۀ منطقه‌ای آسیایی نیویورک‌تایمز، داستان مدیر اجرایی یک شرکت را شرح داده است. در واقع در این مطلب به مسئلۀ آموزش فرزندان شهروندان چینی و جاپانی پرداخته شده است که در ایالات متحده مشغول به کار‌ند.

دیگر مطالبی که در صفحۀ اول این روزنامه بازتاب یافته، عملیات جستجو برای یافتن هواپیمای ناپدید‌شدۀ مالیزیایی در اقیانوس هند، اطمینان‌دادن وزیر دفاع آمریکا به چین دربارۀ حملات سایبری و دیگر موضوعات داخلی آمریکاست.

تودیز زمان

شکست در نظام آموزشی

TZ_Page1روزنامۀ تودیز زمان ترکیه که تا حدود یک‌ سال پیش از هواداران رجب طیب اردوغان به شمار می‌رفت، حالا به یکی از منتقدان جدی دولت حزب عدالت و توسعه به رهبری آقای نخست‌وزیر تبدیل شده است. این روزنامه که به جنبش خدمت یا به ترکی «خذمت» به رهبری فتح‌الله گولن، روحانی مسلمان پرنفوذ ترکیه‌ای که در آمریکا زندگی می‌کند، نزدیک است؛ پس از اختلافات‌ها بر سر راه‌اندازی تحقیقات مربوط به فساد در درون دولت ترکیه، فاصله‌اش را با «ای‌کی‌پارتی» یا همان حزب عدالت‌ و توسعه بیشتر کرده است.

از خزان گذشته، این فاصله با گذشت زمان بیشتر شده و اکثراً مطالب انتقادی علیه نخست‌وزیر در این روزنامه منتشر می‌شود. تودیز زمان در آخرین شماره‌اش به موضوع نظام آموزشی این کشور پرداخته و در مطلبی نوشته است که نتایج آموزن گذار به آموزش‌های عالی که ۲۹ ماه مارچ منتشر شده، نشان می‌دهد که نزدیک به ۹۰۰ هزار دانشجو در مضامین علوم پایه، یا ساینسی، صفر گرفته‌اند. نویسنده نتیجه گرفته است که این موضوع بیانگر شکست و ناکامی در نظام آموزشی است.

این روزنامه عکس یک خود را از فیستوال دانشجویی ترک‌ها در سراسر جهان اختصاص داده و در توضیح آن می‌خوانیم که دانشجویان ترکی در سراسر جهان، فیستوالی را به هدف انتخاب فینالیست‌ها برای رقابت در المپیاد زبان ترکی در سال جاری، به راه انداخته‌اند.

دیگر موضوعات صفحۀ اول تودیز زمان نیز مطالب انتقادی علیه حزب حاکم است؛ از جمله بیانیۀ ریاست ستاد مشترک در رد گزارش رسانه‌های طرفدار دولت دربارۀ استراق‌ سمع که اخیراً در ترکیه خبرساز شده، منتشر شده است.

آبزرور

پیشنهاد دربارۀ محدودکردن پیامدهای شکست در مدارس رایگان

روزنامۀ انگلیسی آبزرور، مطلب اول خود را به مسئلۀ آموزشی این کشور اختصاص داده و نوشته است که مایکل گوو، وزیر آموزش این کشور پیشنهادی را دربارۀ آنچه مدارس رایگان در این کشور پیامدهای ناگواری را  در پی دارد، ارائه کرده است. این روزنامه به اسناد سری دست یافته است که نشان می‌دهد وزیر آموزش بریتانیا، طرح استراتژیکی را برای «برداشتن گام‌های سریع برای کاهش آسیب‌های» آموزش رایگان ارائه کرده است.

این روزنامه نوشته است که اسنادی که به بیرون درز کرده، نشان می‌دهد دولت توجه خاصی را به مدارس رایگان اختصاص داده است و دلیل آن‌ هم این است که اگر طرح مایکل گوو در این‌ باره به شکست انجامد، خجالت بالقوۀ سیاسی را برای او در پی دارد.

دیگر موضوعی که از نظر این روزنامه با‌اهمیت تلقی شده، مسئلۀ حساس عملیات تجسس برای یافتن هواپیمای خطوط هوایی مالیزیا با شماره پرواز ام‌ایچ ۳۷۰ در اقیانوس هند است. در این مطلب، دریافت سیگنال‌هایی مرتبط با جعبۀ سیاه هواپیمای مورد نظر توسط کشتی‌های استرالیایی توضیح داده شده است. عکس یک آبزرور نیز مربوط به همین موضوع است که در آن، یک افسر نیروی دریایی با دوربینی به دست در عرشۀ کشتی دیده می‌شود که سرگرم جستجو در اقیانوس برای دریافت نشانه‌ای از هواپیمای مالیزیایی است.

موضوع گم‌شدن هواپیمای مالیزیایی که درست یک ‌ماه پیش از صفحات رادار ناپدید شد و حامل ۲۳۹ سرنشین در مسیر میان کوالالامپور و پکن بود، به دردسری برای مالیزیا تدبیل شده است. هنوز عملیات جستجوی بین‌المللی به نتیجه‌ای نرسیده است.

گاردین

هشدار دربارۀ خطر گوشت عفونی

روزنامۀ گاردین همانند شمارۀ قبلی‌اش باز هم به موضوع بهداشت در این کشور پرداخته است. هرچند آنچه در مطلب قبلی منتشر شده بود، با آنچه در شمارۀ اخیرش به آن پرداخته متفاوت است، اما در کل مسئلۀ بهداشت و سلامت در شماره‌هایی در زیر ذره‌بین این روزنامه قرار گرفته است.

گاردین از قول بازرسان مواد غذایی هشدار داده است که  احتمال دارد، گوشت‌های عفونی وارد زنجیرۀ غذایی شهروندان بریتانیایی شود. به این دلیل دگرگونی‌ای که در فرایند بازرسی موادغذایی رخ داده، به این مفهوم است که میلیون‌ها حیوان را که آنان سالانه زیر عنوان «نامناسب برای مصرف انسانی» رد می‌کنند، در نهایت به بشقاب بریتانیایی‌ها خواهد رسید.

این روزنامه به آماری اشاره کرده است که از کارگاه‌های بریتانیا جمع‌آوری‌شده و نشان می‌دهد که میلیون‌ها رأس حیوان آلوده به انواع مختلف انگل همانند، پنومونی، سپتی‌سمی، پریتونیت و تومور، میان سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴، توسط بازرسان مواد غذایی از زنجیرۀ غذایی حذف شده است.

گاردین عکس یک خود را به پیچز گلداف، دختر دوم باب گلداف خوانندة ایرلندی اختصاص داده است که در سن ۲۵ سالگی درگذشته است. در توضیح عکس نوشته است که پیچز گلداف در اکران «گرگ وال‌استریت» در ماه جنوری در لندن. روزنامه نوشته است که مرگ او به حیث پروندۀ مشکوک مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. گاردین تصویری از خانم پیچز با مادرش را منتشر کرده که در سال ۲۰۰۰ درگذشت. دیگر موضوعات در این صفحۀ گاردین نیز به مسایل داخلی بریتانیا اختصاص یافته است.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: