سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۳۱م سنبله ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 22 September , 2019

صفحه اول

نویسنده : جامعه باز - کد خبر : 2343

۱۹ حمل , ۱۳۹۳

NYTIMES


واشنگتن‌ تایمز

رهبری در سایۀ کرزی

پایگاه نظامی فورت‌هود ایالات متحدۀ آمریکا، یکی از عمده‌ترین پایگاه‌های این کشور است. بخشی از نیروهای این کشور که به مأموریت‌های رزمی به خارج از این کشور اعزام می‌شوند، در این پایگاه آموزش می‌بینند. سربازانی که در این پایگاه مستقرند، هر از گاهی خبرساز می‌شوند. این پایگاه حدود سه‌سال پیش، پس از آن سر زبان‌ها افتاد که یک نظامی مسلمان به سوی همتایانش اقدام به تیراندازی کرده و چندین خانوادۀ آمریکایی را به ماتم نشاند. هفتۀ گذشته باز هم رویدادی مشابه در این پایگاه اتفاق افتاد که در آن یک سرباز به سوی همکارانش اقدام به تیراندازی کرده و شماری را کشت. حالا یک‌ هفته پس از این رویداد، زوایای تاریک این رویداد روشن می‌شود و اینکه مشکلات روحی و روانی سرباز، عامل تعیین‌کننده در تصمیم او بوده است.

در بخش میانی صفحۀ اول روزنامۀ واشنگتن ‌تایمز، باز هم موضوع انتخابات تاریخی ریاست‌جمهوری افغانستان بازتاب یافته است. در واقع این روزنامه، عکسِ یک خود را به انتخابات ریاست‌جمهوری اختصاص داده؛ انتخاباتی که بسیاری‌ها از جمله، متحدان غربی کشور را شگفتی‌زده کرد. این روزنامه در مطلبی زیر عنوان «رهبری در سایۀ کرزی» نوشته است، هرچند در انتخابات روز شنبه، نام حامد کرزی در برگه‌های رأی وجود نداشت، اما به نظر می‌رسد، رییس‌جمهور کرزی، چهرۀ کلیدی و کارگزار اساسی در سیاست افغانستان باقی خواهد ماند.

سوتیتر واشنگتن‌تایمز نیز این‌گونه است: «رییس‌جمهور بعدی افغانستان که برنده می‌شود، کاملاً بر اوضاع مسلط نیست.»

دیگر مطالب منتشر شده در صفحۀ اول به مسایل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی داخلی ایالات متحده اختصاص یافته است.

انترنشنال نیویورک ‌تایمز

عملیات هواپیماهای جنگی سیا ادامه می‌یابد

روزنامۀ نیویورک‌ تایمز در چندین نسخه منتشر می‌شود و مطالب آن مطابق حوزه‌هایی که این روزنامه در آنجا پخش و نشر می‌شود نیز متفاوت و موضوعات گوناگون را پوشش می‌دهد. نسخۀ انترنشنال نیویورک ‌تایمز برای منطقۀ آسیا بیشتر موضوعاتی را پوشش داده که طبعاً مخاطبان این منطقۀ کرۀ زمین نسبت به آن علاقه‌مندی دارند.

تیتر یک انترنشنال نیویورک ‌تایمز به مسئلۀ جنجالی هواپیماهای بی‌سرنشین اختصاص یافته است که توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا یا سیا به کار برده می‌شود. تیتر یک این روزنامه چنین است: «عملیات جنگی هواپیماهای بی‌سرنشین سازمان سیا به سختی تأیید شد». زیر این عنوان می‌خوانیم که پرواز پهپادهای مسلح پنتاگون، در پی ممنوعیت عملیات هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکایی توسط دولت، پایان می‌یابد که در چندین عملیات در سال‌های اخیر، شماری از غیرنظامیان یمنی نیز کشته شدند. اما عملیات هواپیماهای سازمان سیا در یمن ادامه می‌یابد. در پاکستان نیز که سازمان سیا مسئول عملیات پهپادها باقی مانده، مدت‌ها پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ادامه می‌یابد.

هرچند دربارۀ انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در صفحۀ اول انترنشنال نیویورک‌ تایمز، مطلبی به چشم نمی‌خورد؛ اما در عکسِ یک آن، صف طولانی از رأی‌دهندگان افغانستان به مشاهده می‌رسد که برای ریختن آرای‌شان به صندوق انتظار می‌کشند. در توضیح تصویر، عبارت «مشارکت بالای» افغان‌ها در کابل دیده می‌شود که برای رأی‌دادن منتظرند.

دیگر مطالب آن به موضوع هواپیمای‌ گم‌شدۀ مالیزیایی، ضعیف‌شدن احزاب اسلامی در نظرسنجی‌ها در اندونیزیا و بریده‌ای از مطالبی که در صفحات داخلی منتشر شده، در صفحۀ اول آن بازتاب یافته است.

اکسپرس تریبون

انتخابات، لحظۀ تاریخی برای مردم افغانستان

روزنامۀ پاکستانی اکسپرس تریبون، مطلبی را بالاتر از عکس و تیتر یک خود منتشر کرده که به انتخابات تاریخی افغانستان اختصاص یافته است. به نظر می‌رسد، اهمیت بالای این انتخابات برای افغانستان که در همسایگی پاکستان قرار دارد، سبب شده تا نقل‌ قولی از نواز شریف، نخست‌وزیر این کشور منتشر کرده و عنوان آن چنین است: «این انتخابات، لحظۀ تاریخی را برای مردم افغانستان ثبت خواهد کرد.»

اکسپرس تریبون، تیتر یک خود را به موضوع داخلی که این روزها به مسئلۀ داغ تبدیل شده و حدس‌ و گمان‌هایی را نیز در پی داشته، اختصاص داده است؛ موضوع مذاکره با تحریک طالبان پاکستانی. نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان در ماه فبروری کمیته‌ای را به هدف مذاکره با طالبان تشکیل داد که از آن زمان گفت‌وگوهایی میان نمایندگان دو طرف انجام شده، اما ناظران چشم‌انداز روشنی برای آن متصور نیستند.

اکسپرس نوشته است که دولت در نظر دارد تا کمیتۀ ویژه‌ای را برای بررسی رهایی این طیف از زندانیان تشکیل دهد که رهبری ارتش نیز تمایل به آزادی آنان دارد.

موضوع دیگری که از اهمیت درجه سوم برخوردار شده، مطلبی است زیر عنوان «طالبان برادران دلخور دولت‌اند.» که به لحاظ جاسازی، در کنار مطلب مربوط به انتخابات افغانستان قرار گرفته است. به نظر می‌رسد، سیاستی را که آقای کرزی در سال‌های اخیر در پیش گرفته، برخی سیاستمداران در پاکستان نیز می‌خواهند آن را دنبال کنند. روند شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان نیز در مطلب جداگانه در صفحۀ اول این روزنامه بازتاب یافته است.

تلگراف

هزینه‌های دفاعی باید افزایش یابد

روزنامۀ بریتانیایی دیلی ‌تلگراف در شمارۀ اخیرش، موضوع داخلی این کشور را تیتر یک کرده است. هرچند عکس یک آن به سفر شهزاده جورج، نوۀ ملکۀ این کشور اختصاص یافته که تور استرالیایش به پایان رسیده است. آنچه را تلگراف تیتر یک کرده، مطلبی است زیر عنوان «پرسش دربارۀ مالیات فروش منزل» که به فروش خانۀ ماریا میلر، وزیر فرهنگ این کشور مربوط می‌شود.

این روزنامه نوشته است، مدارک و اسناد نشان می‌دهد که خانم میلر، ادعاها دربارۀ هزینه‌های خانۀ دومش را پس از آن متوقف کرده است که از او خواسته شده تا اظهارنامه‌ای را امضا کند که تأیید می‌کند او پس از فروش خانه‌اش، مالیه خواهد پرداخت.

موضوع دیگری که از دید این روزنامه از اهمیت درجه ‌دوم برای مخاطبان آن برخوردار است، هزینه‌های دفاعی است. تلگراف سخنان آندرس فوگ راسموسن را مهم دانسته که هشدار داده است، هزینه‌های دفاعی کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو باید افزایش یابد.

در پی اقدامات اخیر روسیه در شرق اروپا که به اشغال شبه‌جزیرۀ کریمه انجامید، موجی از نگرانی‌ها در میان کشورهای عضو ناتو افزایش یافت، اینکه تصمیم‌های ولادیمیر پوتین غیرقابل پیش‌بینی است. دبیر کل ناتو گفته است که بریتانیا و کشورهای متحد آن باید در واکنش به «تجاوز غیرقانونی» روسیه به اوکراین، هزینه‌های دفاعی‌شان را افزایش دهند.

نویسندة این مطلب، در واقع مقالۀ آقای راسموسن را تحلیل کرده است که برای تلگراف نوشته است که از دولت‌های عضو این پیمان درخواست کرده است که ارتش‌هایشان را عصری سازند، در حالی‌ که روسیه تلاش دارد تا اروپا را بتراشد.

هنوز دیدگاهی داده نشده.

دیدگاه‌تان را بنویسید: