سال چهارم / شماره : 735 / یکشنبه / ۲۷م اسد ۱۳۹۸
Vol No 04, Issue 735, Sunday, 18 August , 2019

اعلامیۀ بهداری کل در مورد بیماری وبا

نویسنده : بصیراحمد حسین‌زاده - کد خبر : 23105

۷ دلو , ۱۳۹۳

بصیر احمد


در حدیث دیگران- ۱۷۹

شمارۀ ۳۸۸۲، یازدهم تیر‌ماه (سرطان) ۱۳۱۸

[ادامه از شمارۀ قبل]…

دوم: اقداماتی‌که از طرف کشور شاهنشاهی در بنادر خلیج فارس و مرز ایران و افغانستان به عمل آمده:

پس از وصول خبر بروز مرض وبا در لاهور، به قرنتین‌های بنادر خلیج فارس دستور داده شد از کشتی‌های وارد به بنادر، معاینۀ طبی دقیق به عمل آورند.

نسبت به مرز افغانستان هم در سه نقطۀ مرزی قرنتین دایر گردید:‌ یکی در زاهدان و دیگری در ده دوست‌محمد در زابل و سومی در طیبات[تایباد] و در همین موقع مقدار کافی واکسین و داروهای لازم و وسایل تلقیح به زابل و زاهدان و طیبات [تایباد] ارسال گردید. برای این‌که کلیۀ اهالی از گرفتاری مرض وبا در امان باشند، مقدار کافی واکسین و دارو و لوازم تلقیح به زابل و زاهدان و بیرجند و مشهد و تایبات ارسال گردیده، علاوه بر پزشکان مأمور نقاط مرزی، هیئتی هم به عدۀ کافی پزشک از تهران اعزام شدند که کلیۀ قراء واقعه در مرز از زاهدان تا طیبات [تایباد] تلقیح نموده و در تمام طول مرز تیمارگاه‌هایی تأسیس نمایند که مراقب اوضاع بهداری مرز باشند.

این قسمت تا اول بهمن‌ماه ۱۳۱۷ خاتمه یافت. در اواخر دی‌ماه به موجب خبر رسمی که از دولت افغانستان توسط سفیر کبیر دولت شاهنشاهی در کابل داده شد، خاتمه مرض وبا را در خاک افغانستان اعلام داشت و در پانزدهم بهمن‌ماه هیئت اعزامی به مرز عملیات خود را خاتمه داده مراجعت نمودند.

سوم: بروز مرض وبا در افغانستان در سال ۱۳۱۸

رییس بهداری زابل تلگرافاً اطلاع داده که به موجب اطلاع واصله در واقعۀ فتح افغانستان که مجاور سرحد زابل است، مرض طاعون بروز کرده، فوراً رییس بهداری و فرماندار زابل مأمور شدند که به مرز رفته و توسط کلانتر مرز افغانستان از چگونگی بیماری تحقیق نمایند. نتیجه این بود که مرض طاعون نیست و ممکن است وبا باشد. در همان تاریخ سفارت شاهنشاهی کابل اطلاع می‌دهد که چون شنیده شده وبا در قندهار بروز کرده، فوراً به وزارت صحه افغانستان مراجعه اظهار داشتند در ‌گرشک بالای قندهار چند نفر مبتلا دیده شده که آثار و علایم وبا داشته‌اند.‌ در اول تیر‌ماه جاری، بروز مرض عمومی را در اسکل یکی از قراء زابل دو‌فرسخی شهر زابل اطلاع دادند و معلوم گردیده که مرض وبا مدتی در ولایات مرزی افغانستان مانند فرای چخانسور و غیره وجود داشته و مطابق مقررات بین‌المللی که باید اولین مبتلای به مرض که محقق باشد به مجمح صحی بین‌المللی پاریس و ممالک هم‌جوار اطلاع بدهند نداده و در نتیجه بیماری به مرز کشور ایران سرایت کرده است.

چهارم: اقداماتی‌که در این مورد به عمل آمده

فوراً در دره دوست‌محمد و زاهدان و در طیبات [تایباد] مانند سال گذشته قرنتین نسبت به واردین افغانستان دایر گردید و برای این‌که مرض از شهرستان زابل سرایت به نقاط دیگر کشور نکند، کلیه شهرستان زابل محصور و قراء آلوده و خانه‌های مبتلایان نیز محصور گردید و راه‌هایی که از زابل به زاهدان و بیرجند و غیره می‌رفت، کاملاً مسدود شد، و بلافاصله قراء آلوده و سایر قراء و شهر زابل به تلقیح عمومی مشغول گردید. از مرکز در دفعات مکرر عده‌ای پزشک و داروی کافی و لوازم تلقیح فرستاده شد و نیز رییس بهداری کل با پزشک و دارو به محل آلوده حرکت نمودند و از طرف دولت شاهنشاهی برای بستن مرز افغانستان و راه‌هایی که از زابل به نقاط دیگر می‌رود، دستور اکید صادر گردید و اینک مرز افغانستان به کلی مسدود و ایاب و ذهاب قویاً قدغن است. خلاصه آن‌که از طرف دولت همه‌نوع وسایل جلوگیری فراهم و در معالجۀ مبتلایان جداً تا این‌جا اقدام و دهات آلوده محصور و شهرستان زابل نیز در محاصره و کلیه روابط با شهرستان مزبور مقطوع و جای هیچ‌گونه نگرانی برای عامه نیست و به موجب اخبار واصله مرز هم تحفیف یافته است و امیدواری کامل است که با توجهی که عامۀ افراد کشور شاهنشاهی بهداشت و حفظ صحت عمومی و شخصی دارند و اقدامات جدیدی که از طرف دولت شاهنشاهی به عمل می‌آید، خاک کشور شاهنشاهی که هیچ‌وقت به حمدالله کانون این‌گونه امراض ساری نبوده، کما‌فی‌السابق مصفی و پاکیزه گردد.

 1. دا زموژ زیبا وطن | خبر تازه
  ۷:۵۸ ق.ظ در قوس ۱م, ۱۳۹۴

  […] اعلامیۀ بهداری کل در مورد بیماری وبا […]

 2. فصل تماشا | خبر تازه
  ۸:۲۶ ق.ظ در قوس ۱۵م, ۱۳۹۴

  […] اعلامیۀ بهداری کل در مورد بیماری وبا […]

 3. چالش‌های فراروی ازدواج | خبر تازه
  ۸:۰۶ ق.ظ در دلو ۴م, ۱۳۹۴

  […] اعلامیۀ بهداری کل در مورد بیماری وبا […]

 4. از داعش واقعی تا داعش بی‌بی‌سی | خبر تازه
  ۸:۳۷ ق.ظ در دلو ۱۷م, ۱۳۹۴

  […] اعلامیۀ بهداری کل در مورد بیماری وبا […]

 5. بامیان؛ نیازمند خلاق | خبر تازه
  ۸:۲۲ ق.ظ در دلو ۱۸م, ۱۳۹۴

  […] اعلامیۀ بهداری کل در مورد بیماری وبا […]

 6. یادی از یک یادگاری | خبر تازه
  ۸:۰۴ ق.ظ در دلو ۲۰م, ۱۳۹۴

  […] اعلامیۀ بهداری کل در مورد بیماری وبا […]

 7. دشواری‌های پیروزی | خبر تازه
  ۸:۳۹ ق.ظ در دلو ۲۵م, ۱۳۹۴

  […] اعلامیۀ بهداری کل در مورد بیماری وبا […]

 8. صدای جنراتورها-۳ | خبر تازه
  ۸:۰۸ ق.ظ در دلو ۲۷م, ۱۳۹۴

  […] اعلامیۀ بهداری کل در مورد بیماری وبا […]

 9. افسون‌زدایی از جهاد | خبر تازه
  ۸:۲۴ ق.ظ در دلو ۲۸م, ۱۳۹۴

  […] اعلامیۀ بهداری کل در مورد بیماری وبا […]

 10. جامعۀ اهریمنی | خبر تازه
  ۸:۳۹ ق.ظ در حوت ۱۱م, ۱۳۹۴

  […] اعلامیۀ بهداری کل در مورد بیماری وبا […]

دیدگاه‌تان را بنویسید: